reklama

Wybory 2023. Jak zagłosować, aby nasz głos był ważny?

Opublikowano:
Autor:

Wybory 2023. Jak zagłosować, aby nasz głos był ważny? - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wybory Gdańsk, jak i inne miejscowości w Polsce przygotowują się na wybory parlamentarne, do których pozostało zaledwie kilka dni. Sprawdzamy, jakie zasady nas obowiązują w lokalu wyborczym, aby nasz głos był ważny.
reklama

Żeby wziąć udział w głosowaniu, trzeba w niedzielę 15 października stawić się przed komisją wyborczą z dokumentem tożsamości. Może to być dowód osobisty, paszport lub dowód zapisany w aplikacji mObywatel. Odbiór kart trzeba poświadczyć własnoręcznym podpisem. Jeżeli mówimy o wyborach parlamentarnych, to karty będą dwie.

W tym roku wyjątkowo dołączona zostanie trzecia karta do referendum. W przypadku chęci rezygnacji z brania w nim udziału, trzeba poinformować o tym komisję przed pobraniem kart. Pojawiły się plotki jakoby wszystkie dokumenty były spiętę i wydawane współnie. Zdementowała to jednak Państwowa Komisja Wyborcza.

- W związku z nieprawdziwymi informacjami rozpowszechnianymi w mediach społecznościowych informujemy, że karty do głosowania nie będą spięte. Nieprawdą jest, że trzy karty do głosowania będą zszyte lub w inny sposób złączone - wyjaśnia PKW.

Wielkość i układ kart będzie różny w zależności od tego, ilu jest kandydatów w danym okręgu wyborczym. Czasami do Sejmu będzie wręcz to płachta papieru. Należy zwrócić uwagę, czy karty są ostemplowane. Musi być na nich pieczęć Obwodowej Komisji Wyborczej oraz wydrukowany odcisk Okręgowej Komisji Wyborczej.

Listy na karcie wyborczej do Sejmu zostaną umieszczone zgodnie z wcześniej wylosowanymi numerami. O miejscu kandydatów na listach decyduja komitety wyborcze.

[news:1472906]

Wzór karty do głosowania

Ważny głos to wpisanie przy nazwisku konkretnego kandydata znaku „X”. Nie może to być żaden inny symbol czy oznaczenie. Nie może to być ptaszek czy zamazanie całej kratki. Muszą to być dwie linie przecinające się w obrębie kratki. „X” poza kratką to głos nieważny. Tak samo jest w przypadku głosowania do Senatu.

Jeżeli nie będzie to „X”, to znaczy, że wyborca nie oddał głosu. A jeżeli takich znaków będzie więcej? Wyjaśnia to PKW, wskazując, że jeżeli ktoś zagłosuje na więcej niż jednego kandydata, to głos taki traktuje się jako oddany na tego kandydata spośród tych, przy których postawiono znak „x”, którego nazwisko jest umieszczone wyżej na tej liście.

[news:1484566]

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama