O związkach zwolnionego dyscyplinarnie urzędnika Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni z firmą, która wygrała przetarg na wypas owiec, informowaliśmy kilka tygodni temu. Tymczasem na jaw wychodzą kolejne szokujące fakty. Wszystko wskazuje na to, że urzędnik dopuszczał się przekraczania swoich uprawnień o wiele wcześniej.
O kolejnym takim przypadku poinformował gdański radny Przemysław Majewski. Jak się okazuje, w 2020 roku firma urzędnika GZDiZ dostała zlecenie od… GZDiZ na ustawienie odłowni na dziki we Wrzeszczu.
Firma HB Soda Pomorze Jerzy Budryński otrzymała w maju 2020 roku 1500 złotych za ustawienie metalowej, przenośnej odłowni na dziki na terenie Wrzeszcza. Jak informuje wiceprezydent Gdańska Piotr Borawski, urzędnicy zdecydowali się na ustawienie odłowni na skutek skarg mieszkańców z okolicy ulic Słowackiego, Makuszyńskiego i Reymonta. W okresie ścisłego lockdownu i zmniejszonej aktywności ludzi na świeżym powietrzu dziki całymi stadami zaczęły coraz częściej odwiedzać tereny mieszkalne. Nie jest to jednak wystarczający powód, by takimi zadaniami zajmowała się prywatna firma urzędnika GZDiZ.
Co ciekawe, na fakturze za tę usługę w miejscu zleceniobiorcy urzędnik złożył swój własny podpis. Mimo to nikt w urzędzie nie dopatrzył się konfliktu interesów.
- Zrobiono to za zaledwie 1.5 tys. zł, a zwolniony urzędnik jest jak wiadomo miłośnikiem łowiectwa wraz ze wspólnikiem z firmy, który jest leśniczym... Smaczku dodaje fakt, że na fakturze bez cienia żenady podpisał się sam urzędnik, widać w Wydziale Bezpieczeństwa nikt się tym nie przejął, a może tak właśnie miało być? – komentuje radny Przemysław Majewski.
Wąska rozszerzona kontrola
Dzisiaj (7 września) opublikowano wystąpienie pokontrolne po zapowiedzianej przez rzecznika prezydent Gdańska Daniela Stenzla rozszerzonej kontroli w Gdańskim Zarządzie Dróg i Zieleni. Po wczytaniu się w pokontrolny dokument okazuje się, że owa „rozszerzona” kontrola dotyczyła jednak tylko projektu „Opływ na wypasie”. Wbrew zapowiedziom Biuro Audytu i Kontroli Urzędu Miejskiego w Gdańsku nie przyjrzało się innym sprawom związanym ze zwolnionym dyscyplinarnie urzędnikiem. W dokumencie wskazano, że „nie wszystkie zadania były realizowane jak należy”.Kontrolerzy wydali kilka zaleceń w celu usunięcia nieprawidłowości i ich zapobieganiu w przyszłości. W zaleceniach znalazło się między innymi:
- Przestrzeganie przepisów ustawy Prawo Zamówień Publicznych,
- Postępowanie zgodnie z procedurami określonymi w stosownym zarządzeniu dyrektora GZDiZ,
- Prowadzenie postępowań z należytą starannością i gromadzenie dokumentacji dotyczącej szacowanej wartości zamówienia,
- Zwracanie uwagi na zapisy umożliwiające kontrolę wykonania postanowień umowy podczas przygotowywania wzoru umowy z potencjalnym wykonawcą,
- Zwiększenie nadzoru i kontroli nad czynnościami przy udzielaniu zamówień publicznych i realizacji umów,
- Przeszkolenie pracowników realizujących zamówienia publiczne.
[twitter:1567458143956832256]
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.