reklama

Reasumpcja na Ujeścisku. Radni dzielnicy jednak nie wyprowadzą się z plebanii

Opublikowano:
Autor:

Reasumpcja na Ujeścisku. Radni dzielnicy jednak nie wyprowadzą się z plebanii - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

SamorządKomplikuje się sprawa przeniesienia siedziby Rady Dzielnicy Ujeścisko-Łostowice. Pół roku temu dzielnicowi radni zagłosowali za przeniesieniem siedziby rady dzielnicy z plebanii do miejskiego budynku. W listopadzie niespodziewanie głosowanie powtórzono, a wynik był już odwrotny.
reklama

W maju 2022 roku przyglądaliśmy się sprawie siedziby Rady Dzielnicy Ujeścisko-Łostowice, która znajduje się na plebanii parafii św. Ojca Pio przy ulicy Przemyskiej 21. Wśród części mieszkańców taka lokalizacja budzi wątpliwości co do przestrzegania zapewnionego konkordatem rozdziału państwa i kościoła, ponieważ rady dzielnic to jednostki pomocnicze samorządu terytorialnego. Ponadto osoby innych wyznań lub niewierzące, mogą nie czuć się swobodnie podczas załatwiania stricte świeckich, dzielnicowych spraw w miejscu, w którym nie brakuje różnego rodzaju symboli religijnych.

Sprawa nabrała rozgłosu, a w czerwcu 2022 roku dzielnicowi radni pracowali nad uchwałą w sprawie przeniesienia siedziby do otwartego rok wcześniej samorządowego budynku Centrum Aktywności Lokalnej przy ulicy Wadowickiej, położonego w linii prostej w odległości 240 metrów od plebanii. Za przeniesieniem siedziby na świecki grunt głosowało 7 radnych. Dwie osoby wstrzymały się od głosu, a cztery były przeciw.

reklama

[news:1275917]

Reasumpcja nie tylko w Sejmie

Okazuje się jednak, że standardy głosowań w Gdańsku nie różnią się wiele od standardów sejmowych. W przypadku przeniesienia rady dzielnicy z kościelnego terenu zastosowano bowiem reasumpcję, choć miasto nie chce nazwać rzeczy po imieniu. Na listopadowej sesji Rady Dzielnicy Ujeścisko-Łostowice sprawa została przegłosowana ponownie. Jak informowali radni, głosowanie powtórzono na życzenie urzędników Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

- Na sesji w czerwcu był przegłosowywany wniosek o zmianę siedziby, jednak w listopadzie urzędnicy nas poinformowali, że to nie wystarczy i musi być uchwała Rady Dzielnicy – informowała w mediach społecznościowych Sylwia Rydlewska-Kowalik, przewodnicząca Rady Dzielnicy Ujeścisko Łostowice - Urzędnicy najpierw nas informowali, że wystarczy wniosek o zmianę siedziby – dodała.

reklama

Według nieoficjalnych informacji, urzędnicy z magistratu nalegali na powtórzenie głosowania w uwagi na duże animozje w radzie dzielnicy. Jak można się domyślić, wynik powtórzonego głosowania był inny niż za pierwszym razem. W powtórzonym głosowaniu okazało się, że większości radnych jednak jest dobrze w wynajmowanym od księdza proboszcza lokalu. Jak czytamy w dokumentach z sesji, tym razem siedmioro radnych było przeciwnych przeniesieniu się z plebanii do Centrum Aktywności Lokalnej przy ulicy Wadowickiej. Sześcioro radnych było za przeniesieniem, a dwie osoby wstrzymały się od głosu.

Część radnych nie kryje rozczarowania takim obrotem spraw.

- Otóż udało nam się zebrać 9 podpisów poparcia Radnych i złożyliśmy projekt uchwały. Wchodzę na obrady a tam ciastka,  ptasie mleczko i serwuje się kawkę - myślę no super widać, że obrońcy siedziby na parafii zwarli szyki i nawet przyszli ci których nie było w czerwcu gdy przegłosowaliśmy wniosek. To dosyć budujące, że dzięki mojemu wnioskowi udało się ich ruszyć z domowych pieleszy, z 21 radnych zawsze ledwo udaje się zebrać kworum (11) a tu taka niespodzianka. Widać ciastka podziałały, bo wniosek odrzucono 7 głosami przeciw, 6 za przeniesieniem siedziby i 2 głosy wstrzymujące. Także tym razem się nie udało i nadal bliżej nam do Rady Parafialnej w Wilkowyjach niż Rady Dzielnicy w dużym mieście – komentuje jeden z radnych dzielnicowych w swoich mediach społecznościowych.

reklama

Dlaczego ponowiono głosowanie?

Urząd Miejski w Gdańsku nie odpowiedział wprost na nasze pytanie o to, dlaczego nakazali radzie dzielnicy powtórzenie głosowania.

- Propozycja zmiany siedziby to wniosek 12 radnych dzielnicy Ujeścisko-Łostowice. Biuro ds. Rad Dzielnic i Współpracy z Mieszkańcami poprosiło radę o przygotowanie uchwały Rady Dzielnicy w sprawie zmiany siedziby (RD według statutu podejmuje decyzje lub prezentuje swoje stanowiska podejmując uchwały). Rada Dzielnicy Ujeścisko-Łostowice nie przyjęła w grudniu uchwały o zmianę siedziby, uchwała ta nie zdobyła większościowego poparcia radnych – mówi w rozmowie z portalem Puls Gdańska Marta Formella z referatu prasowego UM w Gdańsku.

W dalszym ciągu nie wiemy dlaczego, jak relacjonowała przewodnicząca rady, urzędnicy pierwotnie stwierdzili, że wystarczy wniosek, a potem wskazali na konieczność ponownego głosowania, tym razem w formie uchwały.

W sprawie zastanawia fakt, że urzędnicy z Urzędu Miejskiego jednocześnie wskazali, że sprawa jest trudna, ponieważ, ich zdaniem, w Centrum Aktywności Lokalnej nie ma miejsca dla rady dzielnicy.

- Biuro ds. Rad Dzielnic i Współpracy z Mieszkańcami odbyło spotkanie z Wydziałem Infrastruktury, które jest odpowiedzialne za siedziby rad i Wydziałem Rozwoju Społecznego, który przydziela dotacje na prowadzenie Domu Sąsiedzkiego przy ul. Wadowickiej, by sprawdzić, jakie są możliwości przeniesienia tam siedziby rady. Na dziś możliwości są ograniczone z uwagi na wcześniej zaplanowane funkcje – mówi Marta Formella.

Zdaniem urzędników, gdy planowano budowę samorządowego budynku, dzielnicowi radni nie myśleli o przenosinach z kościelnych pokoi.

- Działalność w budynku przy ul. Wadowickiej została określona w czasie budowy. W tamtym czasie nie Rada Dzielnicy nie informowała, że jest chęć czy potrzeba zmiany siedziby. Na dziś organizacje i Dom Sąsiedzki, które wykorzystują przestrzeń budynku, nie pozwalają na swobodne przeniesienie siedziby. By tak się stało istotne są dwa elementy – decyzja rady o chęci przeniesienia siedziby i rozmowy z dotychczasowymi użytkownikami, czy jest jeszcze miejsce na organizację siedziby. Jesteśmy otwarci na dalsze rozmowy w tej kwestii – dodaje przedstawicielka UM w Gdańsku.

Problemu nie ma?

Nie wiemy i być może nigdy nie dowiemy się, czy i jaki wpływ na wynik głosowania ma fakt funkcjonowania Rady Dzielnicy na plebanii u proboszcza, któremu przenosiny rady dzielnicy byłyby nie na rękę, co najmniej pod względem finansowym. Urzędnicy przekonują, że funkcjonowanie rady dzielnicy na plebanii nie musi oznaczać, że lokalna władza kościelna ma wpływ na podejmowane przez radnych decyzje.

- Rada dzielnicy może korzystać z pomieszczeń ogólnodostępnych w Domu Sąsiedzkim przy ul. Wadowickiej i niektóre działania jak warsztaty czy spotkania już są tam organizowane.  Obecna siedziba jest na terenie parafii, nie oznacza to jednak automatycznie, że działalność rady jest podporządkowana działalności kościoła. Rada działa samodzielnie, jest 21 członków i to oni podejmują decyzje co do swojej aktywności – powiedziała nam Marta Formella.

Co ważne, sam Urząd Miejski nie zaprzeczył, że zależności pomiędzy parafią a radą nie ma. Nie mają pewności urzędnicy, nie mają pewności sami mieszkańcy.

Obserwując posty na facebookowym profilu Rady Dzielnicy Ujeścisko-Łostowice, nie sposób nie zauważyć, iż działalność rady jest silnie związana z kościołem. Wiele wydarzeń firmowanych przez radę ma charakter religijny lub jest organizowanych przy współudziale parafii i instytucji związanych z Kościołem Katolickim. W ostatnim czasie odbyło się m.in.:

  • spotkanie opłatkowe seniorów, na którym nie zabrakło „wspólnej modlitwy z błogosławieństwem naszych księży”,
  • prelekcja podróżnicza „Śladami Jezusa, Maryi i Józefa” (reklamowane aż trzema postami),
  • Międzypokoleniowe warsztaty pieczenia i ozdabiania pierników – wydarzenie organizowane wspólnie przez Radę Dzielnicy Ujeścisko Łostowice i Parafię św. Ojca Pio,
  • Aktywne Andrzejki, organizowane we współpracy z Chrześcijańską Szkołą i Przedszkolem Montessori nr 2.
Urzędnicy przypominają także, jak w ogóle doszło do tego, że rada dzielnicy ma siedzibę na plebanii.

- Lokal przy ul. Przemyskiej 21 w Gdańsku zgłosili radni dzielnicy w 2011 r. W zasobach gminnych nie było żadnego dostępnego lokalu, zaś warunki oferowane przez wynajmującego tj. Parafię p.w. Św. Ojca Pio były najkorzystniejsze. Do dnia dzisiejszego do Wydziału Infrastruktury Urzędu Miejskiego w Gdańsku nie wpłynęło żadne zgłoszenie incydentu, w którym kwestie wyznaniowe utrudniałyby korzystanie z lokalu lub ograniczało dostęp mieszkańców dzielnicy – przypomina Marta Formella.

W 2022 roku parafia św. Ojca Pio inkasowała miesięcznie za wynajem pomieszczeń na plebanii na potrzeby Rady Dzielnicy Ujeścisko-Łostowice 1000 złotych brutto.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama