We wtorek (29 listopada) podpisano umowę na dostawę energii elektrycznej na 2023 rok dla całej grupy metropolitalnej.
- Byliśmy bardzo zdeterminowani, żeby jak najszybciej zapewnić bezpieczeństwo energetyczne zarówno mieszkankom i mieszkańcom naszego miasta, jak i wszystkim instytucjom oraz członkom naszej grupy zakupowej - mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. - Dziś, po miesiącu rozmów, Gdańsk został zabezpieczony w energię elektryczną na cały następny rok.
Po przyjęciu ustawy ograniczającej wysokość cen energii, władze Gdańska wyłoniły dostawcę energii z wolnej ręki. Przepisy prawa o zamówieniach publicznych dają taką możliwość podmiotom czy grupom zakupowych, którym nie udało się rozstrzygnąć przetargów. Ustawa zagwarantowała maksymalną cenę za 1 MWh w wysokości 785 zł netto. Taką cenę, wyższą o 77% względem obecnej, miasto i inni członkowie grupy zakupowej będą płacić w przyszłym roku.
Podpisana umowa zawiera zapis, który pozwoli obniżyć cenę w określonych warunkach.
- W podpisanej dziś umowie mamy zagwarantowaną specjalną formułę, która zakłada, że jeśli w danym miesiącu średnia cena energii będzie poniżej ceny ustawowej, my zapłacimy niższą kwotę, niż ta, która została wskazana w ustawie. To pierwsza tego typu umowa, którą podpisała Energa Obrót - mówi Piotr Borawski, zastępca prezydenta Gdańska ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu.
Niektórzy z grupy szukali planu B
Gdańsk zamawia energię w grupie zakupowej, do której należą też miejskie spółki i jednostki samorządowe m.in. Gdański Ośrodek Sportu, Gdańskie Autobusy i Tramwaje czy oliwskie ZOO. W grupie jest też ponad 30 gmin i powiatów otaczających Gdańsk. Żaden z podmiotów należących do metropolitalnej grupy zakupowej nie zdecydował się wcześniej na jej opuszczenie.
- Wśród naszej grupy zakupowej, wszyscy opowiadali się za tym, aby wspólnie poszukać dostawcy energii, mówiła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. - Jak widać, również tym razem przyniosło nam to korzyści.
Ostatecznie grupa pozostała w pełnym składzie, jednak w październiku Gdańskie Autobusy i Tramwaje zaczęły same szukać dostawcy energii. Pod koniec października samorządowa spółka ogłosiła postępowanie na kompleksową dostawę energii elektrycznej, obejmującą sprzedaż energii elektrycznej oraz świadczenie usług dystrybucji energii elektrycznej. Przetarg został unieważniony, gdyż nie zgłosił się żaden oferent.
[news:1379342]
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.