reklama

Budżet Obywatelski. Podobne projekty, różne kategorie. Urzędnicy nie widzą problemu

Opublikowano:
Autor:

Budżet Obywatelski. Podobne projekty, różne kategorie. Urzędnicy nie widzą problemu - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Budżet ObywatelskiWyszukiwanie interesujących projektów w Budżecie Obywatelskim nie należy do najłatwiejszych. Nierzadko jednak dochodzi do sytuacji, w której bardzo podobne projekty dodawane są do różnych kategorii głosowania. Trudniej przez to znaleźć inicjatywę wartą wsparcia głosem.
reklama

Kategorie projektów - skąd taka rozbieżność?

W tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego do głosowania wyznaczono prawie 400 projektów zgłoszonych przez mieszkańców. Jest to dość duża liczba, więc będąc na miejscu osoby szukającej odpowiedniego projektu do zagłosowania, mieszkaniec chciałby mieć do dyspozycji przejrzystą listę ze skategoryzowanymi projektami. Tak niestety nie jest, dlaczego?

Kategorie projektu w Budżecie Obywatelskim wybiera z listy mieszkaniec podczas zgłaszania projektu. Obecnie do wyboru jest dziesięć kategorii. Istnieje więc duża szansa, że podobne inicjatywy zostaną skategoryzowane przez zgłaszających do różnych kategoriach. Wystarczy przez chwilę przeglądać miejską stronę Budżetu Obywatelskiego, aby natrafić na rozbieżności. W ciągu zaledwie kilku minut znaleźliśmy trzy takie sytuacje.

reklama

Projekt budowy zielonej wiaty przystankowej we Wrzeszczu umieszczono w kategorii "Komunikacja miejska", zaś na Chełmie projekt zakwalifikowano jako "Przestrzeń publiczna". Projekt budowy schodów terenowych na Oruni znajduje się w kategorii "Przestrzeń publiczna", a bliźniacza propozycje z Wrzeszcza oznaczono jako "Inwestycje drogowe".

[news:1226087]

Jak temu zaradzić?

Sposób na to, jak nie dopuszczać do takich sytuacji jest bardzo prosty - wystarczyłoby, aby urzędnicy podczas weryfikacji zgłoszonych projektów weryfikowali również jego kategorię i nanosili korektę w przypadku sytuacji takich, jak ta opisana powyżej. Dla ułatwienia można również zamieścić rozwinięcie danej kategorii z dopiskiem, jakie projekty się do niej kwalifikują. Spytaliśmy urzędników, czy jest szansa na zastosowanie takiego rozwiązania u nas.

reklama

- Kategoryzowanie projektów jest opcją dodatkową, która nie wpływa w znacznym stopniu na samo głosowanie. Sami wnioskodawcy wybierali kategorię do swojego projektu. Kwestia przydzielania kategorii jest otwarta w przyszłych edycjach, poddamy ją ewaluacji - mówi Patryk Rosiński z Referatu Prasowego.

W trwającej edycji Budżetu Obywatelskiego kategoryzacja projektów nie będzie już poprawiana. Głosowanie mieszkańców trwa do 18 października. Kwota przeznaczona na tegoroczne pomysły mieszkańców to prawie 21 milionów złotych.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama