Brak mieszkań w Gdańsku — jak rozwiązać problem?
W ostatniej dekadzie jednym z największych problemów, z jakimi borykają się polskie miasta, jest brak mieszkań i parkingów. Nie inaczej jest w Gdańsku, gdzie przez brak odpowiedniej liczby mieszkań połączonej z ich zaporową ceną zaczyna mieć miejsce problem mieszkaniowy.Receptą na ten problem ma być jednak najnowszy projekt ustawy Ministerstwa Rozwoju i Technologii, na mocy którego Gdańsk wraz z innymi miastami ma stanąć przed ogromną rewolucją na rynku nieruchomości. Projekt o rozwiązaniach służących zwiększeniu dostępności gruntów pod budownictwo mieszkaniowe zmienia bowiem obecne przepisy, umożliwiając zabudowę gruntów rolnych w granicach miasta.
Jakie dzielnice najbardziej się zmienią?
Według Raportu o stanie miasta, w Gdańsku gruntów rolnych jest aż 32,4 proc. Z wiadomych względów najwięcej tego typu obszarów występuje na przedmieściach, które po wprowadzeniu w życie projektu ustawy Ministerstwa Rozwoju i Technologii mogłyby zmienić się w ogromny plac budowy.Gdzie mogą powstać nowe osiedla?
- Orunia
- Klukowo
- Olszynka
- Wyspa Sobieszewska
Kontrowersje wokół nowej ustawy
Plany zagospodarowania przestrzennego stanowią jedno z kluczowych narzędzi ochrony przed niekontrolowaną urbanizacją terenów rolnych. Obecnie w Gdańsku ok. 70% powierzchni miasta objęte jest tego typu regulacjami. Dzięki temu, w przypadku braku odpowiednich przepisów, część działek rolnych mogłaby zostać przeznaczona pod zabudowę bez większych trudności.Jeżeli plany zagospodarowania nie zostaną opracowane przed uchwaleniem nowej ustawy, deweloperzy będą mieli szerokie pole do inwestycji. W takim przypadku jedyną metodą ochrony terenów rolnych będzie specustawa Lex Developer, umożliwiająca realizację inwestycji w szczególnych przypadkach.
Projekt już teraz budzi bowiem spore kontrowersje. Wiele osób podkreśla, że tak jak inne podobne projekty do tej pory, może on przyczynić się do zysków deweloperów, nie poprawiając jednocześnie problemu mieszkaniowego w Gdańsku. W opinii innych jest to okazja do budowy nowych mieszkań, które obecnie stają się towarem deficytowym.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.