Czym jest mgła i jakie jej rodzaje się wyróżnia?
Według definicji mgła jest widocznym gołym okiem aerozolem, składającym się z drobnych kropelek wody lub kryształków lodu. Unoszą się one nisko nad ziemią, dlatego widoczność spada wtedy poniżej 1000 m.
Rodzaje mgły ze względu na warunki powstania
Podstawowy podział typów mgły wykonywany jest na podstawie procesów, które doprowadziły do jej powstania. W ten sposób wyróżnia się mgły:
- radiacyjne – powstające zazwyczaj nad ranem w wyniku nocnego wypromieniowania ciepła,
- adwekcyjne – spowodowane napływem ciepłego i wilgotnego powietrza na wychłodzone podłoże,
- frontowe – powstające, gdy dwie masy powietrza o różnych właściwościach stykają się ze sobą w okolicy frontów meteorologicznych,
- orograficzne – tworzą się zazwyczaj, gdy wilgotne powietrze ochłodzi się w wyniku uniesienia.
Jak powstaje mgła i czym różni się od zamglenia?
To, że do powstania mgły mogą doprowadzić różne warunki, zostało już omówione. Dlatego warto jednoznacznie wyjaśnić, w jaki sposób powstaje to zjawisko pogodowe. Niezależnie od rodzaju jest ono wynikiem kondensacji, czyli procesu skraplania pary wodnej w atmosferze. Najczęściej zauważana przez nas poranna mgła jest tak naprawdę mgłą radiacyjną. Nad zbiornikami wodnymi zaobserwować można mgły adwekcyjne, a w górach – ortograficzne. Z kolei na terenach mocno zurbanizowanych widoczna jest tzw. mgła miejska, czyli smog. Powstaje on w wyniku zmieszania się mgły zwykłej oraz dymu i spalin.
Czym różni się mgła od zamglenia?
Zamglenia na pierwszy rzut oka mogą zostać pomylone z mgłą, jednak między tymi zjawiskami występują istotne różnice. Przede wszystkim chodzi o widzialność – w przypadku zamglenia wynosi ona zazwyczaj 1000-2000 m. Inaczej wygląda też kwestia wielkości i ilości kropelek wody unoszących się nad ziemią. Co więcej, podczas zamglenia odczuwalna wilgotność powietrza jest znacznie niższa. Notuje się również wyższe temperatury powietrza.
Kiedy można spodziewać się mgły?
Jako ciekawostkę warto wyjaśnić, kiedy prawdopodobieństwo wystąpienia mgły jest najwyższe. Zazwyczaj dzieje się to, gdy ciepłe, wilgotne powietrze ulegnie nagłemu ochłodzeniu. Dlatego unoszący się nad ziemią obłok widoczny jest najczęściej w okresie jesienno-zimowym. Co ciekawe, mgła może powstać nawet wtedy, gdy termometry wskazują ujemne wyniki.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.