reklama

Wszystko, czego potrzebujesz, aby założyć oczko wodne

Opublikowano:
Autor:

Wszystko, czego potrzebujesz, aby założyć oczko wodne - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Materiały partnerskie Jeżeli marzysz o niewielkim zbiorniku wodnym w przydomowym ogrodzie, założenie go nie powinno stworzyć większego problemu.
reklama

Oczko wodne to uroczy element przydomowego krajobrazu. Umiejętnie wkomponowane w ogród będzie jego naturalnym urozmaiceniem. Przydomowe sadzawki przyciągają liczne gatunki ptaków, są źródłem wody dla zwierząt, ozdabiają ogród i wprowadzają do niego życie. Sprawdź, od czego zacząć realizację tego projektu!

Wybierz idealne miejsce i rozmiar

Miejsce na oczko wodne powinno być przemyślanym wyborem i uwzględniać kilka ważnych czynników. Ważne jest, aby teren był płaski i znajdował z się daleko od przydomowych instalacji sanitarnych i energetycznych. Warto wybrać miejsce częściowo, lecz nie całkowicie zacienione. Nadmiar promieni słonecznych będzie prowadził do przegrzewania się wody, natomiast całkowity cień zahamuje rozwój zieleni. Planując rozmiar zbiornika warto wiedzieć, że oczka duże, powyżej 10m², są łatwiejsze w utrzymaniu, gdyż łatwiej w nich osiągnąć stan równowagi biologicznej zbliżonej do natury. 

Oczko wodne z gotowej formy czy z betonu?

Obecnie prostym i szybkim sposobem na stworzenie oczka wodnego w ogrodzie jest zakup odpowiedniej formy w miejscu jakim jest sklep akwarystyczny. Formy oczek wodnych dostępne są w szerokiej gamie rozmiarów i kształtów, co umożliwia wkomponowanie ich w każdy teren. Rozwiązanie to sprawdzi się jednak w przypadku zbiorników o niewielkiej pojemności. Innym sposobem jest zbudowanie oczka wodnego na wylewce z betonu. Tu musimy liczyć się z większym nakładem czasu i pracy oraz rozkopanym ogrodem. W zamian jednak możemy sami zaprojektować kształt przydomowego zbiornika. Będzie on również znacznie bardziej trwały. 

Oczko wodne należy wyposażyć i pielęgnować analogicznie, jak domowe akwarium. Podstawowym sprzętem jest filtr z pompą, której wydajność będzie zależała od objętości wody w zbiorniku. Warto udać się do sprawdzonego sklepu akwarystycznego i o obliczenia poprosić fachowców. Podpowiedzą oni również, jakie preparaty do oczka wodnego pozwolą na utrzymanie wody w czystości. Kolejnym krokiem jest wybór roślin, którymi chcemy obsadzić brzegi. A może marzy nam się, by w naszym oczku zamieszkały ryby? Możliwości aranżacji ogrodowego zbiornika są nieskończone! Jeżeli zależy nam na spektakularnym efekcie wizualnym, można również pokusić się o oświetlenie, fontannę lub wodospad.

Oczko wodne to inwestycja w piękno ogrodu. Daje radość i ukojenie w upalne dni, nawilża powietrze, stwarza romantyczny nastrój. Przy odpowiednim zaangażowaniu będzie cieszyło oko przez cały sezon. 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama