Wybór spektakli o poruszającej tematyce
Młodzi ludzie powinni wiedzieć, że teatr to przestrzeń przyjazna również dla nich, a każdy jest miło widziany i ma szansę znaleźć coś odpowiedniego dla siebie. Jeśli chcesz zachęcić nastolatka do częstszego oglądania spektakli, warto zapoznać go z różnorodnością repertuaru – ciekawe propozycje znajdziesz choćby tutaj: https://www.ebilet.pl/teatr/miasto/gdansk. Wybierz sztukę, która w ciekawy sposób przedstawi problemy bliskie młodemu pokoleniu.
Historie dotyczące samoakceptacji czy ekologii powinny sprawdzić się idealnie. Uwagę młodzieży mogą przyciągnąć też oryginalne inscenizacje klasyków lub kontrowersyjne eksperymenty teatralne. Postaraj się też dobrze dopasować tematykę spektaklu do indywidualnych zainteresowań i wieku młodej osoby. W końcu do grupy młodzieży można zaliczyć nastolatków od 12. do nawet 19. roku życia.
Z drugiej strony warto pokazać młodzieży, że teatr nie jest pretensjonalnym miejscem, w którym najlepiej odnajdują się prawdziwi znawcy sztuki. Wiele spektakli dostarcza równie dużo rozrywki co filmy, seriale i programy telewizyjne, po które tak chętnie sięgają młodzi ludzie. Osobom stroniącym zazwyczaj od dramatów lub szukającym wytchnienia od nudnej rzeczywistości przypadną do gustu komedie – o przykładowej sztuce dowiesz się więcej na stronie https://www.ebilet.pl/teatr/komedia/oszusci.
Oswajanie młodzieży ze sztuką sceniczną
Warto zadbać o to, aby teatr kojarzył się młodzieży pozytywnie już od wczesnych lat. Szkolne wycieczki, podczas których uczniowie są zobowiązani do zapoznania się ze spektaklami, nie zawsze pozostawiają po sobie miłe wspomnienia. Postaraj się więc, żeby odkrywanie świata sztuki scenicznej stało się ciekawsze, np. poprzez wybór nietypowych form narracyjnych.
Oswajanie młodych ludzi z teatrem można zacząć nawet bez wychodzenia z domu. Wiele spektakli zostaje nagranych i udostępnianych w Internecie, dzięki czemu zapoznacie się nie tylko z polskimi klasykami, ale też zagranicznymi hitami. Dzięki temu nie trzeba trzymać się formalności związanej z odwiedzinami w teatrze, której młodzież często stara się uniknąć.
Wpływ teatru na rozwój młodego pokolenia – zalety
Obcowanie z rodzajem sztuki, do którego młodzi ludzie nie są przyzwyczajeni, otwiera przed nimi nowe perspektywy. Oglądanie spektakli to nie tylko świetny sposób na oderwanie się od codzienności zdominowanej przez technologię, ale też możliwość rozwoju – choćby krytycznego myślenia. Teatr jest też miejscem, w którym młodzież poszerzy swoje horyzonty, znajdzie mnóstwo inspiracji i zdobędzie nową wiedzę, dotyczącą również świata literatury.
Zainteresowanie młodzieży teatrem może wydawać się trudne w dzisiejszym świecie. Jednak nie da się ukryć, że młode pokolenie docenia różnorodność, a tej nie brakuje sztukom scenicznym. Zachęcając nastolatków do odkrywania kolejnych spektakli, skup się na odpowiedniej tematyce przedstawień i podkreślaniu przystępności teatru.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.