reklama

Samo OC czy pakiet ubezpieczeń – co wybrać?

Opublikowano:
Autor:

Samo OC czy pakiet ubezpieczeń – co wybrać? - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Materiały partnerskieJeśli jesteś właścicielem samochodu, to raz do roku stajesz przed dylematem wyboru ubezpieczenia. Kupić tylko OC, a może zdecydować się na rozszerzoną ochronę o autocasco, assistance czy NNW? W tym artykule podpowiemy, kiedy wybrać pakiet OC + AC, komu polecane jest samo ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej i czy są jeszcze jakieś inne rozwiązania.
reklama

Przed rozwojem internetu ubezpieczenia kupowało się w placówce ubezpieczyciela lub na spotkaniu z agentem. Obecnie najwygodniejszą formą nabycia polisy jest skorzystanie z porównywarki ubezpieczeń, które za jednym razem wyświetli oferty od samego OC po różne warianty pakietów – wystarczy wejść na https://mubi.pl/ubezpieczenie-samochodu/kalkulator-oc-ac/.  

Dla kogo pakiety OC + AC?

Ubezpieczenie OC komunikacyjne chroni finansowo kierowcę w przypadku spowodowania szkody na osobie lub na mieniu. Jest ono obowiązkowe, a jego brak jest karany. Właściciel nieubezpieczonego pojazdu, załóżmy, że on także był sprawcą wypadku, zapłaci z własnej kieszeni za szkody – co może być bardzo kosztowne – i otrzyma karę, która może wynieść nawet 6020 zł dla samochodu osobowego. Oczywiście, jeśli sprawca będzie miał polisę OC, to z niej zostanie wypłacone odszkodowanie. 

reklama

Sytuacja z AC wygląda odmiennie. To dobrowolne ubezpieczenie, które chroni właściciela pojazdu, gdy dojdzie do jego uszkodzenia, zniszczenia lub kradzieży – ochrona w pełnym zakresie autocasco. Ubezpieczyciele oferują również Mini AC, które zależnie od warunków zapewnia wsparcie w razie szkody całkowitej i kradzieży. Komu więc polecany jest pakiet OC + AC?

Pakiet OC + AC polecany jest przede wszystkim właścicielom nowych i kilkuletnich samochodów, których naprawa jest kosztowna, a ewentualna kradzież będzie poważnym stratą finansową. Autocasco powinni wybrać kierowcy, którzy dużo jeżdżą w dalsze trasy. Pamiętajmy jednak, by przed wyborem ubezpieczenia AC zapoznać się z jego warunkami – wyjaśnia Tomasz Sowa redaktor w mubi.pl.

Warto pamiętać jednak o kilku kwestiach związanych z AC. Po pierwsze, kupujemy je zawsze w pakiecie razem z OC. Po drugie, ubezpieczyciele określają górną granicę wieku pojazdu, na który można kupić taką polisę – zazwyczaj jest to 15 lat, choć niektórzy oferują takie ubezpieczenie autom maksymalnie 12 czy 14 lat. Po trzecie, jeśli samochód jest leasingowany lub wzięty na kredyt, to leasingodawca bądź kredytodawca będzie wymagał wykupienia pakietu OC + AC. 

reklama

Pakiet OC + AC może sporo kosztować. Jego cena zależy nie tylko od danych właściciela oraz historii ubezpieczenia, ale także od wartości pojazdu. Wpływ na wysokość mają także franszyzy, czyli udział własny i minimalna wartość szkody. Gdy zdecydujemy się na udział własny lub określenie minimalnej wartości szkody, to zapłacimy mniej za ubezpieczenie. Z kolei wybór odnawialnej i stałej sumy ubezpieczenia będzie droższą opcją niż tej nieodnawialnej oraz zmiennej. 

Wybór samego OC

Właściciele starszych pojazdów nie powinni zawracać sobie głowy ubezpieczeniem AC. Oczywiście mówimy tutaj o bardzo starych samochodach, które mają więcej niż 15 lat czy 20 lat. Pojazdy takie zazwyczaj nie są wartościowe, więc dodatkowe ubezpieczanie ich nie ma większego sensu. W takich przypadkach najlepiej wybrać jedynie OC, które jest obowiązkowe.

reklama

Decyzja o zakupie samego OC będzie dobrym rozwiązaniem także dla osób, które jeżdżą tanim miejskim samochodem sprzed kilku lat, a do tego korzystają z auta okazjonalnie i na niewielkich odległościach. A w przypadku, gdy parkują pojazd w prywatnym garażu, jeszcze bardziej zmniejszają szanse na jego uszkodzenie lub kradzież. 

A może inny zestaw ubezpieczeń?

Większość pakietów ubezpieczeń składa się nie tylko z OC + AC, ale także z NNW i assistance. Zawsze możemy zrezygnować z autocasco. A co z pozostałymi dobrowolnymi ubezpieczeniami? Czy warto się na nie zdecydować?

Zacznijmy od NNW. To dodatkowe ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków zapewnia wsparcie finansowe w razie urazu kierowcy i pasażerów (zależy od wariantu). Co ważniejsze, z NNW odszkodowanie dostanie także sprawca wypadku, a w razie bycia poszkodowanym przez innego kierowcę, poszkodowany otrzyma odszkodowanie z OC i NNW. Warto więc się na nie zdecydować również dlatego, że nie jest ono drogie.

reklama

Z kolei assistance zapewnia wsparcie w razie awarii, wypadku lub kradzieży pojazdu. Ubezpieczyciele w ramach tego ubezpieczenia oferują holowanie, naprawę na miejscu zdarzenia, samochód zastępczy czy transport. Jest to więc świetne rozwiązanie dla kierowców, którzy dużo podróżują autem na trasach oddalonych od miejsca zamieszkania.

W razie powstania szkody ubezpieczony zawsze liczy na otrzymanie odszkodowania. Zdarzają się jednak problemy z wypłacaniem świadczeń. W takim przypadku możemy zwrócić się do odpowiedniej instytucji. Której? To Rzecznik Finansowy – kto to jest i co robi? 

Do Rzecznika Finansowego można zgłosić się z prośbą o poradę w sprawie napisania odwołania od decyzji zakładu ubezpieczeń, a także w celu dowiedzenia się o swoich prawach jako ubezpieczonego. 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama