E-recepta online stała się wielkim udogodnieniem dla pacjentów. Jej uzyskanie, jak i przedłużenie jest możliwe bez konieczności wychodzenia z domu. Czy możliwe jest wystawienie recepty online na NFZ za darmo? Tak, to możliwe w Medunit, gdzie wystawienie e-recepty odbywa się w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia przez lekarza Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ) w czasie konsultacji lekarskiej.
Jak działa Medunit?
Medunit jest przychodnią Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ) oferującą świadczenia medyczne w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ). Pomoc medyczną można uzyskać zarówno stacjonarnie w gabinecie lekarskim przychodni POZ przy ul. Marii Skłodowskiej-Curie 6 w Gdańsku, jak i również online poprzez aplikację mobilną.Medunit jako placówka POZ realizuje świadczenia:
- skierowania do specjalisty (w tym również te refundowane przez NFZ);
- zwolnienia lekarskie (zwolnienia online);
- recepty na leki stałe;
- przedłużenie recepty na tabletki antykoncepcyjne i tabletkę "dzień po";
- konsultacje lekarskie online.
Jak otrzymać receptę online w Medunit?
Medunit umożliwia pacjentom uzyskanie e-recepty bez konieczności wizyty stacjonarnej u lekarza Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ). Przychodnia umożliwia przedłużenie recepty online za darmo w ramach NFZ na stale przyjmowane leki.Na konsultację online można umówić się z dowolnego miejsca przez aplikację mobilną. Za każdym razem należy wypełnić kwestionariusz medyczny, którego treść jest zależna od leku, jaki pacjent chce otrzymać. Kolejnym krokiem jest konsultacja z lekarzem.
W przypadku braku stwierdzonych przez lekarza przeciwwskazań do wystawienia e-recepty, pacjent otrzymuje na swój numer telefonu SMS z informacją o wystawieniu e-recepty i kodem, który wraz z numerem PESEL pozwoli zrealizować e-receptę w każdej aptece. Należy pamiętać, że lekarz może poprosić pacjenta o przesłanie dodatkowej dokumentacji medycznej w celu upewnienia się, co do zasadności wystawienia recepty.
Warto podkreślić, że wystawienie e-recepty to niezwykle sprawny i szybki proces. To także idealne rozwiązanie dla osób, które np. zapomniały leków na wyjazd lub nie są w stanie dotrzeć na wizytę stacjonarną w przychodni.
Poprzez aplikację Medunit pacjent ma możliwość otrzymania także e-skierowania do lekarza specjalisty, a także e-zwolnienia. W celu ich otrzymania wystarczy umówić się na konsultację online.
Jak zainstalować aplikację Medunit?
W celu korzystania z aplikacji Medunit na swoim telefonie lub tablecie, konieczne jest jej zainstalowanie. Następnie należy założyć konto i złożyć deklarację o przystąpieniu do przychodni POZ. Weryfikacja konta i akceptacja zajmuje do 24 godzin.Po pozytywnej weryfikacji można już korzystać z darmowej opieki zdrowotnej w ramach aplikacji Medunit. Warto podkreślić, że sama aplikacja Medunit jest bezpłatna i może się w niej zarejestrować każda pełnoletnia osoba posiadająca ubezpieczanie zdrowotne.
Jak zrealizować w aptece receptę online?
Zakup leków z wykorzystaniem e-recepty to bardzo prosta czynność. Pacjent może zrealizowaće-receptę w dowolnej aptece. Konieczna jest znajomość 4-cyfrowego kodu e-recepty oraz swojego numeru PESEL. Należy także mieć ze sobą dokument umożliwiający identyfikację, np. dowód osobisty czy paszport.
Podczas wizyty w aptece należy podać farmaceucie kod recepty otrzymany w wiadomości SMS lub na wskazany adres e-mail w momencie wystawienia e-recepty.
Kod recepty można także znaleźć na Internetowym Koncie Pacjenta, gdzie znajdują się wszystkie wystawione recepty. Leki na receptę można również zakupić z wykorzystaniem aplikacji mojeIKP, dzięki której można uzyskać dostęp do wystawionych recept. W tym wypadku wystarczy podać farmaceucie kod QR, który następnie zeskanuje. Nie ma wtedy konieczności podawania numeru PESEL pacjenta.
Pacjent oczywiście może wykupić część leków w jednej aptece, a część w innej. Powinien jednak pamiętać, że w przypadku rozpoczęcia realizacji e-recepty na dany lek, wszystkie przepisane opakowania musi wykupić w tej aptece, w której zakupił pierwsze opakowanie leku.
Jakie zalety ma recepta online?
Recepty elektroniczne cechują się wieloma pozytywnymi aspektami w porównaniu do klasycznych recept w formie papierowej. Ich realizacja często może być stresująca, szczególnie dla starszego pokolenia, jednak może to być dla nich duże ułatwienie w codziennym życiu.E-recepta to też przede wszystkim wygoda w użytkowaniu. Zrealizowanie takiej recepty jest dla pacjenta o wiele szybsze oraz komfortowe. Nie ma konieczności posiadania ze sobą wydruku papierowej recepty, a farmaceuta widzi wszystkie informacje w systemie.
Pacjent mający dostęp do Internetowego Konta Pacjenta ma stały wgląd w przepisane leki, a także może bez problemu znaleźć swoją receptę w formie elektronicznej poprzez wpisanie nazwy leku, placówki lub nazwiska lekarza. E-recepta to także większa ochrona i bezpieczeństwo pacjenta.
System elektroniczny zawiera wszystkie informacje dot. leków przyjmowanych przez pacjenta, dzięki czemu obniżone zostaje ryzyko potencjalnych interakcji między lekami. Ponadto ryzyko kradzieży takiej recepty elektronicznej praktycznie spada do zera.
Pacjent nie musi także martwić się o ryzyko zniszczenia czy też utraty recepty. Dzięki jednemu systemowi, w którym znajdują się elektroniczne recepty, całkowicie wyeliminowano ryzyko zgubienia bądź zniszczenia recepty, tak jak mogło to mieć miejsce w przypadku tradycyjnych papierowych recept.
Wystawianie recept online nie wymaga zużywania papieru ani tonerów, co pozwala zmniejszyć ich zużycie w systemie ochronie zdrowia. Dzięki temu nie ma konieczności bezpośredniego spotkania z lekarzem, a cała wizyta odbywa się poprzez konsultację telefoniczną lub online.
Kolejna zaleta, jaką posiada recepta online to powszechność, ponieważ e-recepta może być zrealizowana w każdej aptece.
Recepta w formie elektronicznej pozwala także na jej realizacje w innych państwach. Jest to aspekt szczególnie istotny dla osób, które podróżują lub przebywają przez dłuższy okres czasu za granicą.
Aby to było możliwe, należy w Internetowym Koncie Pacjenta wyrazić zgodę na receptę transgraniczną.
Czym jest Internetowe Konto Pacjenta (IKP)?
Internetowe Konto Pacjenta to system online dający pacjentowi dostęp do swojej dokumentacji medycznej za pośrednictwem internetu. Pozwala to danej osobie sprawdzić wyniki badań, zażywane leki, całą historię leczenia, a także w pewnych przypadkach umówienie konsultacji lekarskiej.Internetowe Konto Pacjenta (IKP) ma każda osoba posiadająca numer PESEL. W celu zalogowania się należy potwierdzić swoją tożsamość za pomocą Profilu Zaufanego, usługi bankowej moje ID lub e-dowodu. Oprócz osób pełnoletnich do IKP mają dostęp również osoby niepełnoletnie powyżej 16. roku życia, jednak mają ograniczony dostęp do niektórych funkcji platformy np. wyboru lekarza.
Po zalogowaniu się do konta, pacjent uzyskuje dostęp do swojej dokumentacji medycznej, a także może sprawdzić swój kod recepty online.
Bibliografia
https://www.erecept.pl/article/artykul/386-jak-wykupic-recepte-z-kodem-online#kto-moze-korzystac-z-internetowego-konta-pacjentahttps://www.erecept.pl/article/artykul/330-jak-sprawdzic-czy-recepta-jest-prawdziwa
https://medunit.pl/erecepta-za-darmo,
https://pacjent.gov.pl/internetowe-konto-pacjenta/erecepta,
https://medunit.pl/
https://pacjent.gov.pl/e-recepta/jak-dlugo-wazna-jest-e-recepta
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.