reklama

Prawnik rodzinny – na czym polega jego praca?

Opublikowano:
Autor:

Prawnik rodzinny – na czym polega jego praca? - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Materiały partnerskie Chcemy, czy nie – w momencie założenia rodziny – relacje pomiędzy jej członkami będą określane w pewnym stopniu przez prawo rodzinne. Dba ono o to, by interesy poszczególnych osób zostały zabezpieczone w razie zmian. Osobą, do której można zwrócić się o pomoc w takich kwestiach, jak rozwód, ustalenie alimentów, czy opieki nad dziećmi, jest adwokat rodzinny.
reklama

Wsparcie w sprawach rozwodowych

Rozwód to nie tylko rozstanie dwojga partnerów. Pociąga on za sobą rozmaite konsekwencje, których uregulowania wymaga prawo rodzinne. Zmienia się nasz stan cywilny, a także majątkowe i niemajątkowe relacje z partnerem czy dziećmi pochodzącymi z naszego związku. Całą sytuację utrudnia fakt, że są to zmiany, które najczęściej wywołują ogrom emocji. Te z kolei mogą negatywnie wpływać na podejmowane przez nas decyzje.

Bywa, że małżonkami kieruje chęć zemsty lub wręcz przeciwnie – uniesienia się honorem. Obie skrajności są złymi doradcami, nie pozwalają spojrzeć na sprawę chłodnym okiem i mogą spowodować przykre konsekwencje na przyszłość. Zadaniem adwokata rodzinnego jest uchronienie klienta przed niekorzystnymi skutkami rozwodu, wskazanie mu różnych opcji i możliwości. Może to mieć miejsce już na etapie samej porady prawnej, napisania pozwu, czy podczas reprezentowania strony w sądzie. Wiele osób ceni sobie wsparcie prawnika rodzinnego, dzięki któremu nie muszą w bezpośredni sposób kontaktować się z małżonkiem, zwłaszcza jeśli te interakcje generują konflikty.

Prowadzenie spraw o alimenty

Świadczenie w postaci alimentów powinno zapewnić utrzymanie, wyżywienie, odzież, leczenie oraz potrzeby edukacyjne dziecka. Co ciekawe, zgodnie z prawem rodzinnym, alimenty mogą zostać przyznane nie tylko osobie małoletniej, ale w pewnych okolicznościach również byłemu małżonkowi. Wsparcie adwokata rodzinnego może polegać na ustaleniu, czy konkretna osoba jest uprawniona do otrzymania alimentów, przygotowania wniosku, a także zmiany wysokości świadczenia.

Podczas gromadzenia dokumentacji, która poświadcza faktyczną sytuację majątkową stron, również przydaje się pomoc prawnika rodzinnego. Warto wiedzieć, że może on reprezentować w sądzie swojego klienta, co bywa znacznym ułatwieniem i oszczędza sporo stresu. W takiej sytuacji zgodnie z przepisami prawa rodzinnego osoba korzystająca z pomocy prawnika może być wezwana tylko na jedną rozprawę, w charakterze strony, by złożyć zeznania.

Porady adwokackie w sprawach rodzinnych w Gdańsku udziela adwokat Zbigniew Chojaczyk: https://adwokat-chojaczyk.pl/artykuly/sprawy-rodzinne

Pomoc podczas podziału majątku

Podział majątku jest nieodzowną konsekwencją rozwodu, o ile oczywiście małżonkowie nie przeprowadzili go przed zawarciem małżeństwa, w formie tzw. intercyzy. Pomoc adwokata rodzinnego może być przydatna już na tym etapie, gdy partnerzy decydują się ustalić treść umowy jeszcze przed wstąpieniem w związek małżeński. Jeśli jednak to nie nastąpiło, podział majątku zostanie przeprowadzony w trakcie rozwodu lub po nim.

Prawo rodzinne przewiduje dwie opcje. Jedną z nich jest polubowny podział majątku, który może, ale nie musi nastąpić przy udziale prawnika rodzinnego. Jeśli strony nie są w stanie dojść do porozumienia, mogą wystąpić na drogę sądową. W takiej sytuacji bardzo niekorzystną sytuacją będzie ta, w której tylko jednak ze stron będzie reprezentowana przez adwokata rodzinnego.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama