Postbiotyk dla osób cierpiących na IBS

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Materiał partnera

Postbiotyk dla osób cierpiących na IBS - Zdjęcie główne

Postbiotyk dla osób cierpiących na IBS | foto Materiał partnera

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Materiały partnerskieZespół jelita drażliwego to schorzenie, który wymaga działania na wielu płaszczyznach. Pomocne w nim mogą być postbiotyki w formie maślanu sodu. Dowiedz się, jak działają na jelita i jak je dokładnie przyjmować.

Postbiotyki to produkty metabolizmu mikroorganizmów jelitowych, które mogą wpływać na przewód pokarmowy1. Jednym z nich jest kwas masłowy, który bierze udział w wielu procesach zachodzących w jelitach oraz jego pochodna, maślan sodu. Jego rola w zdrowiu układu pokarmowego sprawia, że znajduje on zastosowanie w stanach takich jak zespół jelita drażliwego (IBS). Kwas masłowy i jego pochodne mogą działać korzystnie na jelita zarówno w biegunkowych, jak i zaparciowych postaciach zespołu jelita drażliwego.

Maślan sodu i jego działanie w IBS

Maślan sodu jest źródłem kwasu masłowego, który pełni istotne funkcje w jelitach. Jego działanie obejmuje2:

Wspieranie nabłonka jelitowego: Stanowi on główne źródło energii dla kolonocytów, czyli komórek nabłonka błony śluzowej jelit, co może wspierać integralność bariery jelitowej. Odpowiednia funkcja nabłonka jelitowego jest kluczowa dla zdrowia układu pokarmowego, ponieważ wpływa na szczelność bariery jelitowej..

Wspieranie równowagi mikrobioty jelitowej: Regularne dostarczanie maślanu sodu sprzyja utrzymaniu równowagi bakteryjnej części mikrobioty jelitowej, wspierając rozwój korzystnych bakterii.

Dbanie o poziom kwasu masłowego: W przypadku częstych biegunek, zaparć, zmniejszonej ilości błonnika w diecie przy IBS, może dochodzić do większego zapotrzebowania na kwas masłowy. Podwyższenie poziomu kwasu masłowego w jelicie można osiągnąć m.in. poprzez przyjmowanie soli sodowej kwasu masłowego.

Dzięki powyższym mechanizmom działania maślan sodu może być stosowany u osób z zespołem jelita drażliwego. IBS to przewlekła choroba czynnościowa jelit, której objawy mogą nasilać się pod wpływem stresu, diety lub nieprawidłowej mikroflory jelitowej3. Właśnie dlatego wsparcie przewodu pokarmowego poprzez postbiotyki i ich pochodne może przynieść korzyści pacjentom zmagającym się z tym schorzeniem.

Jak stosować postbiotyki przy IBS?

Maślan sodu znajduje się w żywności specjalnego przeznaczenia medycznego, jak np. Multilac IBS. Taki postbiotyk można go stosować już od 7 roku życia. Największe korzyści przynosi zazwyczaj po około trzech miesiącach regularnego stosowania. Warto pamiętać, że postbiotyki, takie jak maślan sodu muszą być przyjmowane pod kontrolą lekarza.

Postbiotyki, takie jak maślan sodu, mogą wspierać stan jelit poprzez odżywianie błony śluzowej nabłonka jelit. Jest to istotne w kontekście zespołu jelita drażliwego. Włączenie produktu z maślanem sodu, jak Multilac IBS może być wartościowym uzupełnieniem, zwłaszcza w przypadkach związanych z zaburzeniami mikroflory i funkcji bariery jelitowej.

2 Załęski A., Banaszkiewicz A., Walkowiak J., Butyric acid in irritable bowel syndrome. Prz Gastroenterol 2013; 8 (6): 350–353.

3 https://ncez.pzh.gov.pl/choroba-a-dieta/choroby-ukladu-pokarmowego/ibs-czyli-zespol-jelita-nadwrazliwego-cz-1-definicja-rozpoznanie-leczenie/ 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
logo