reklama

Pompy ciepła – koszty, sposób działania i elementy składowe

Opublikowano:
Autor:

Pompy ciepła – koszty, sposób działania i elementy składowe - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Materiały partnerskie Ceny pomp ciepła dostępnych na rynku są różne i zależą od wielu poszczególnych składowych. Pamiętaj, że inwestycja w nowoczesne źródła ogrzewania nieruchomości to dobry pomysł, szczególnie w czasach stale rosnących cen za energię elektryczną oraz paliwa cieplne. Dowiedz się więcej na temat tego, jakie są koszty instalacji pomp ciepła, jak przebiega ich montaż oraz w jaki sposób działają takie urządzenia grzewcze.
reklama

Pompa ciepła – jak działa w praktyce?

W mieście Gdańsk pompy ciepła mogą działać lepiej ze względu na łagodniejszą zimę. Wielu specjalistów, którzy wyjaśnią Ci zasadę jej działania, a także pomogą w doborze idealnego urządzenia do potrzeb nieruchomości i wszystkich domowników znajdziesz w internecie. Oczywiście profesjonalne firmy montażowe świadczą takie usługi na terenie całej Polski – wystarczy, że przejrzysz wyszukiwarki internetowe, a znajdziesz wszelkie niezbędne informacje.

Zasada działania pompy ciepła jest prosta. Oczywiście wiele zależy od tego, jaki typ urządzenia wybierzesz. Możesz zdecydować się na pompę gruntową, wodną lub powietrzną. Urządzenia grzewcze tego typu wykorzystują energię zgromadzoną w naturalnym środowisku, a następnie ogrzewają ją i przekazują do urządzeń systemu górnego, czyli np. ogrzewania podłogowego oraz instalacji wodno-kanalizacyjnej w domu do ogrzewania wody użytkowej. Warto zaznaczyć, że pompa ciepła nie wykorzystuje procesów spalania tak, jak tradycyjne kotły grzewcze, a więc nie generuje żadnych szkodliwych spalin, popiołu czy nawet kurzu. To urządzenie ekologiczne, które doskonale nadaje się do zastosowania w nowoczesnych budynkach o odpowiedniej termoizolacyjności cieplnej.

Co wpływa na koszt zakupu i montażu pompy ciepła?

Koszty związane z pompami ciepła zależą od wielu czynników. Musisz wiedzieć, że sama pompa to nie wszystko. To urządzenie do poprawnego działania potrzebuje też jednostek sterujących, zasobnika na ciepłą wodę użytkową, zasobnika buforowego oraz zaworu trójdrożnego. Kompletna instalacja pompy ciepła to koszty na poziomie do 20 tys. złotych. Do tego dochodzi cena zakupu samej pompy – tutaj musisz liczyć się z wydatkiem do 20-30 tys. złotych w zależności od wybranej mocy. Kiedy chcesz ocenić całkowite koszty termomodernizacji w postaci zmiany pieca na pompę ciepła, musisz wziąć pod uwagę:

  • typ zastosowanej pompy (powietrzna, wodna lub gruntowa),
  • moc pompy (oczywiście im większa, tym pompa będzie droższa),
  • elementy, które wchodzą w skład zestawu z pompą,
  • powierzchnia użytkowa domu, która będzie ogrzewana,
  • zakres prac związanych z termomodernizacją budynku.
Musisz zapamiętać, że im więcej przeróbek instalacji grzewczej w domu, tym koszty będą większe. Jeśli budujesz swój dom, koniecznie przystosuj go już na etapie projektowania do tego, aby móc zainstalować wydajną i ekologiczną pompę ciepła. Wybierz ogrzewanie podłogowe oraz przystosuj instalację pod montaż paneli fotowoltaicznych. Początkowe koszty oczywiście będą większe, ale w ogólnym rozrachunku zaoszczędzisz sporo gotówki na domowych wydatkach za ogrzewanie pomieszczeń oraz ciepłej wody użytkowej.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama