W Gdańsku mieszka blisko 471 tysięcy osób, jego powierzchnia wynosi ponad 264 km². Miejscowość pełni szereg funkcji administracyjnych, społecznych, oświatowych i kulturalnych jako siedziba władz wojewódzkich, największy ośrodek Aglomeracji Trójmiejskiej. Gdańsk stanowi ważny w skali kraju i Europy węzeł komunikacyjny. W stolicy Pomorza znajduje się największy polski port, obsługujący między innymi duże kontenerowce, ruch pasażerski. W Gdański mieści się też trzecie co do liczby obsługiwanych połączeń pasażerskich lotnisko w Polsce.
Miasto przyciąga inwestorów z wielu branż. Do wiodących dziedzin gospodarki należą wspomniany transport, ale także przemysł, rybołówstwo, branża technologiczna oraz turystyka i handel. W samym Gdańsku funkcjonują aż 83 743 podmioty gospodarki narodowej (zgodnie z rejestrem REGON, 31.03.2021 r.). Są to jednostki różnej wielkości, również duże zakłady pracy o rozbudowanych strukturach organizacyjnych. 73 podmioty deklarują stan zatrudnienia rzędu 250-999 pracowników, a kolejne 16 tworzy co najmniej 1000 miejsc pracy.
Trudno jednak mówić o gospodarce i rynku pracy Gdańska w oderwaniu od pozostałych miejscowości tworzących Trójmiasto. Wszystkie trzy ośrodki są bowiem ściśle powiązane gospodarczo, transportowo i logistycznie. W podregionie trójmiejskim działa łącznie 135 461 podmiotów gospodarki narodowej. Duże jednostki (zatrudniające 250-999 osób) są łącznie 123, a bardzo dużych (co najmniej 1000 pracowników) – 19 (REGON, marzec 2021 r.).
Praca Gdańsk – zapotrzebowanie na rynku pracy
Praca w Gdańsku oferowana jest zarówno specjalistom, osobom z wyższym wykształceniem, w tym technicznym, jak i osobom po szkołach branżowych, zawodowych. W okresie wiosennym i letnim przybywa z kolei sezonowych ofert pracy w Gdańsku i okolicy – np. dla sprzedawców, portierów, przewodników, animatorów kultury, pracowników gastronomii, ratowników wodnych, instruktorów np. żeglarstwa czy windsurfingu.
Szukanie pracy warto zacząć od sprawdzenia aktualnego zapotrzebowania na kadrę. Przydatnym narzędziem, które do tego służy, jest Barometr zawodów, czyli coroczne badanie wykonywane na zlecenie resortu pracy we wszystkich częściach kraju. W badaniu wyróżniane są między innymi zawody poszukiwane na rynku pracy – ich przedstawiciele mogą spodziewać się licznych ofert od pracodawców i łatwości ze znalezieniem zatrudnienia.
Na przykład w 2021 r. w Gdańsku zanotowano wysoki deficyt sprzątaczek i pokojowych, a także pracowników fizycznych w produkcji i pracach prostych. Zbyt mało – w stosunku do zapotrzebowania zgłaszanego przez pracodawców – jest łącznie przedstawicieli aż 65 grup profesji, między innymi z branż budowlanej, transportowej, różnego rodzaju produkcji przemysłowej, oświaty, księgowości, florystyki, administracji biurowej czy gastronomii.
Warto też zwrócić uwagę na poszukiwane profesje w pozostałych miejscowościach Trójmiasta. W 2021 r. zarówno w Gdyni, jak i w Sopocie prognozuje się największy deficyt pracowników opieki zdrowotnej: pielęgniarek i położnych oraz ratowników medycznych.
Praca w Gdańsku – gdzie szukać pracy na wakacje i nie tylko?
Jak szukać pracy? Odpowiedź, która sama się nasuwa to: przez internet. W sieci bowiem publikowana jest obecnie największa liczba ofert pracy. Znajdziemy je w bardzo wielu miejscach, w tym na portalach społecznościowych i stronach konkretnych firm. By jednak ułatwić sobie zadanie i przyspieszyć znalezienie wymarzonej pracy, warto już na początku poszukiwań założyć konto na portalu z ogłoszeniami, np. Praca.pl. Tego typu platforma umożliwia nie tylko przeglądanie ofert, ale – po zalogowaniu – daje dostęp do wielu pożytecznych narzędzi, na przykład kreatora CV, job alertu i innych.
Istotne jest także, by wybrany portal pracy umożliwiał filtrowanie ofert. Taką opcję ma właśnie wspomniana Praca.pl. Przykładowo, jeśli szukamy w Gdańsku pracy wakacyjnej, wystarczy że przejdziemy do zakładki Oferty pracy, w pasku wyszukiwania podamy kluczową frazę, np. wakacje/ student itp., a także interesujący nas obszar – w tym wypadku Gdańsk. Po kliknięciu Szukaj wyświetli się lista wszystkich ogłoszeń spełniających kryteria. Możemy także skorzystać z filtrów wyszukiwania dostępnych na pasku po lewej stronie – np. wybrać obszar zawodowy Turystyka / Hotelarstwo albo Gastronomia / Catering.
Szukanie pracy za pomocą profesjonalnego portalu to naprawdę duże ułatwienie. Nie zapominajmy jednak także, by w czasie rozglądania się za posadą zapytać o poradę znajomych, rodziny. Pomocny może być również urząd pracy, np. z zakresie doradztwa zawodowego i wsparcia finansowego w okresie bezrobocia. W Gdańsku PUP mieści się przy ul. Lastadia 41. Na wizytę można umówić się przez internet.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.