Na czym polega odmulanie akwarium?
Filtr, nawet najbardziej wydajny, nie poradzi sobie z usuwaniem zanieczyszczeń, które zbierają się na podłożu i w jego zakamarkach — między kamieniami, dekoracjami czy roślinami. Czynność ta polega na usunięciu zanieczyszczeń mechanicznych i osadu z dna akwarium za pomocą specjalnego odmulacza, który często pozwala jednocześnie przeprowadzić podmianę wody. Urządzenie to będzie mogło być używane, jeśli jako podłoże wybierzesz drobne kamyczki lub żwirek.
Jak działa odmulacz?
Odmulacz to proste w użytkowaniu i bezpieczne urządzenie, które polega na zasysaniu wody przez powietrze i przelaniu jej przez gąbkę. Na niej zostaną wszelkie zabrudzenia, a przefiltrowana, czysta woda z powrotem trafia do zbiornika. Wykonując tę czynność, należy uważać, aby nieumyślnie nie zassać do odmulacza rybek albo większych elementów, np. kamieni czy zakorzenionych roślin. Użycie odmulacza może, lecz nie musi być związane z wymianą lub podmianą wody. W specjalistycznym sklepie dla akwarystów Aquario znajdziesz szereg urządzeń, które profesjonalnie i bezpiecznie wyczyszczą podłoże Twojego akwarium.
Jak odmulić dno bez odmulacza?
Jeśli nie dysponujesz odmulaczem do akwarium lub jako główne podłoże do zbiornika wybrałeś piasek, musisz znaleźć sposób, jak wyczyścić dno bez użycia sprzętu. Manualne czyszczenie oczywiście nie będzie tak skuteczne i szybkie, lecz przy odrobinie zaangażowania i sporej dawce cierpliwości jesteś w stanie je przeprowadzić. Jak? Na początek musisz wyjąć na czas czyszczenia wszystkie rybki i umieścić je w zastępczym zbiorniku. Kolejną czynnością jest wylanie części wody i wyciągnięcie każdego elementu, gdzie może gromadzić się brud. Kamienie, budowle, a także roślinki należy wyczyścić. Po wykonanej pracy do akwarium wlewa się uprzednio uzdatnioną wodę.
Co daje odmulanie akwarium?
Resztki leków, pożywienia czy odchodów ryb po rozłożeniu tworzą w wodzie szkodliwe substancje takie jak azotyny (NH4), które mogą prowadzić do chorób, a nawet śmierci ryb. Regularne odmulanie akwarium to czynność, która sprawia, że woda jest nie tylko bezpieczna dla ryb i żywych organizmów, ale także krystalicznie czysta.
Jak nie dopuścić do zaburzeń cyklu azotowego i fosforowego w akwarium?
Aby nie dopuścić do zaburzenia funkcjonowania cyklu azotowego i fosforowego w wodzie, należy raz na tydzień przeprowadzać profesjonalne odmulanie (odkurzanie) dna akwarium, a także zainwestować w dobrej jakości filtr, który usunie zanieczyszczenia mechaniczne, chemiczne i biologiczne z całej powierzchni akwarium. Bez wydajnego urządzenia do filtracji będzie dochodziło do zaburzeń cyklu azotowego i osadzania zabrudzeń na dnie zbiornika.Kolejną kwestią niesprzyjającą czystości wody jest przekarmianie ryb, które sprawia, że o wiele trudniej utrzymać prawidłowe parametry w akwarium. Resztki niestrawionego pokarmu to zanieczyszczenie, które najczęściej gromadzi się na podłożu, w trudno dostępnych miejscach. Warto ryby karmić mniej, ale częściej, a także dokładnie obserwować to, ile ryby potrzebują jedzenia, aby nie tylko go nie marnować, ale także nie zanieczyszczać wody.
Zaburzenia cyklu azotowego i fosforowego to również wynik małej ilości roślin, które są naturalną, lecz nie jedyną formą oczyszczania wody. Rośliny akwariowe nie tylko tworzą klimat akwarium, ale także pochłaniają szkodliwe dla ryb pierwiastki.
Akwarystyka to hobby, które wymaga regularności i zaangażowania, co nie oznacza, że wszystkie czynności, które będziesz wykonywał w akwarium, muszą być żmudne i czasochłonne. Dzięki takim urządzeniom jak automatyczny odmulacz do dna akwarium czyszczenie zbiornika będzie o wiele bardziej precyzyjne, skuteczne i… szybsze.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.