reklama

Kodeks pracy. Jak często się zmienia?

Opublikowano:
Autor:

Kodeks pracy. Jak często się zmienia? - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Materiały partnerskie Kodeks pracy to najważniejszy w Polsce zbiór przepisów regulujących prawa i obowiązki pracodawcy oraz pracowników. Powstał on na mocy ustawy z dnia 26 czerwca 1974 roku i był już wielokrotnie modyfikowany, chociażby z konieczności dopasowania go do zasad panujących w Unii Europejskiej. Co zawiera Kodeks pracy i jak często zachodzą w nim zmiany?
reklama

Co znajdziemy w Kodeksie pracy?

Kodeks pracy składa się z piętnastu działów, opisujących obowiązujące zasady związane z zatrudnianiem pracowników. Dotyczą one m.in. stosunku pracy, sposobu zawierania i wypowiadania umów, wypłacania wynagrodzeń, odpowiedzialności materialnej, czasu pracy, urlopów, uprawnień związanych z rodzicielstwem, bezpieczeństwa i higieny pracy, związków zawodowych czy rozpatrywania sporów. Zasady te powinny być znane zarówno pracownikom, jak i pracodawcom.

Zmiany w Kodeksie pracy

Prawo pracy musi być osadzone w rzeczywistości i dopasowane do realiów. A ponieważ kodeks powstał w latach 70. XX wieku, nie dziwi, że podlega ciągłym zmianom. Tak było, chociażby w przypadku dyrektywy Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej (EWG), przekształconej w Unię Europejską, do której zasad kodeks musiał zostać dopasowany.

Do niewielkich zmian w Kodeksie pracy dochodzi nawet co kilka miesięcy. Dzieje się tak, kiedy niektóre przepisy tracą ważność, innym nadaje się nowe brzmienie. Co kilka lat dochodzi do większych zmian, a wszystko po to, by prawo pracy nie traciło na aktualności. Bardzo istotne jest więc uzupełnianie i sprawdzanie informacji zawartych w Kodeksie pracy. Bezpieczeństwo procesów kadrowych wymaga wiedzy na temat konsekwencji zmian.

Jak zmieni się prawo pracy na przełomie 2021 i 2022?

Ze względu na konieczność wdrożenia przepisów unijnych oraz prawodawstwo krajowe, przełom 2021 i 2022 roku będzie czasem wielu zmian w prawie pracy. Mowa tu np. o Polskim Ładzie, z którego wynika m.in. wzrost kwoty wolnej od podatku (do 30 000 zł), zmiana skali podatkowej, ulga dla klasy średniej, 0% podatek dochodowy od osób fizycznych dla pracowników wieku emerytalnym, zmiany w składce zdrowotnej, oskładkowanie umów zlecenia.

Istotne zmiany z konsekwencjami w prawie pracy zajdą także w systemie ubezpieczeń społecznych. Będą one dotyczyły m.in. pozyskiwania przez ZUS informacji o ubezpieczonych i kontroli zwolnień lekarskich. Z perspektywy pracowników najważniejszą nowelizacją będzie skrócenie okresu pobierania zasiłku po rozwiązaniu umowy.

Na Kodeks pracy wpłynie także Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) w sprawie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym rodziców i opiekunów. Będzie ona obowiązywać w Polsce od 2 sierpnia 2022 roku. Nowe przepisy odnosić się będą do urlopu ojcowskiego, rodzicielskiego, opiekuńczego, a także absencji z powodu pilnych spraw rodzinnych.

Nadchodzący rok będzie czasem bardzo intensywnych zmian, które obejmą prawo pracy. W takiej sytuacji najważniejsze będzie dopasowanie nowych przepisów do oczekiwań rynku pracy, który po pandemii wygląda inaczej niż jeszcze dwa lata temu.

Aby dowiedzieć się więcej, zapraszamy na https://antal.pl/wiedza/kodeks-pracy/dzial-i-przepisy-ogolne

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama