reklama

Jak zorganizować pogrzeb krok po kroku?

Opublikowano:
Autor:

Jak zorganizować pogrzeb krok po kroku?  - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Materiały partnerskieOrganizacja pogrzebu to trudne na bliskich zmarłego przedsięwzięcie. To jakże bolesne zdarzenie przeplatane jest koniecznością zadbania o szereg formalności, z których każda odgrywa niemniej istotną rolę. O czym koniecznie trzeba pamiętać i jak wszystko zaplanować krok po kroku, aby nie zapomnieć o żadnym z kluczowych etapów? Serdecznie zachęcamy do lektury.
reklama

Zawiadomienie lekarza lub pogotowia ratunkowego

Pierwszym etapem poprzedzającym samą organizację pogrzebu jest uzyskanie karty zgonu. Jeśli lekarz w przychodni jest poza swoimi godzinami pracy, wówczas należy skontaktować się z pogotowiem ratunkowym. Gdy natomiast do śmierci doszło w szpitalu lub placówce opiekuńczej, taki dokument najprawdopodobniej zostanie wystawiony bez ingerencji bliskich zmarłego, którzy muszą jednak pamiętać o tym, aby go odebrać.

Skontaktowanie się z zakładem pogrzebowym

Po uzyskaniu karty zgonu można skontaktować się z wybranym zakładem pogrzebowym. Pracownicy zajmą się przewiezieniem ciała zmarłego do domu pogrzebowego, w którym zostanie ono w odpowiedni sposób przygotowane do ceremonii świeckiej lub kościelnej.

Powiadomienie urzędu stanu cywilnego  

Kolejną, istotną kwestią jeśli chodzi o formalności jest udanie się do urzędu stanu cywilnego,  w którym zostanie wystawiony akt zgonu. Będzie on w praktyce niezbędny do tego, aby później móc ubiegać się o zasiłek pogrzebowy, czy też o spadek. Bliscy mają na to 3 dni od dnia, w którym została wystawiona karta zgonu. Wyjątkiem jest śmierć wskutek choroby zakaźnej i w tym przypadku czas na zgłoszenie do USC to tylko doba od zgonu.

reklama

Organizacja pochówku

Organizacja samego pochówku jest znacznie łatwiejsza przede wszystkim dzięki zakładowi pogrzebowemu, którego pracownicy zajmują się najważniejszymi formalnościami z tym związanymi. To z nimi ustalane są bowiem następujące kwestie takie jak:

  • data oraz miejsce uroczystości pogrzebowej, a także miejsca pochówku,
  • wybór trumny lub urny,
  • wybór kwiatów od najbliższych,
  • wybór oprawy muzycznej (na życzenie bliskich).
Osoby, dla których organizacja pogrzebu związana zwłaszcza z kwestiami formalnymi jest wyjątkowo trudna, mogą skorzystać z usług dodatkowych oferowanych przez zakłady pogrzebowe, takich jak upoważnienie do odebrania zasiłku lub organizacja nekrologów. Usługi pogrzebowe w Gdańsku oraz zakłady w innych miastach zazwyczaj również świadczą tego typu pomoc.

reklama

Istotną informacją dla bliskich jest także to, że zakład pogrzebowy nie przejmuje na siebie organizacji przebiegu ceremonii. Dlatego też kwestie związane np. ze wspomnieniami o osobie zmarłej, muszą być ustalane z kapłanem lub mistrzem ceremonii odpowiadającym za przebieg pogrzebu świeckiego.

Niestety organizacja pogrzebu nie należy do łatwych, przede wszystkim ze względu na ból emocjonalny związany z odejściem bliskiej osoby. Obecnie jednak ogromnym wsparciem są pracownicy zakładów pogrzebowych, którzy nie tylko przejmują na siebie ważne kwestie związane z planowaniem przedsięwzięcia, ale także świadczą fachowe doradztwo. Warto więc skorzystać z takiego wsparcia.

reklama

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama