reklama

Jak ważną rolę podczas budowy odgrywa projekt architektoniczny?

Opublikowano:
Autor:

Jak ważną rolę podczas budowy odgrywa projekt architektoniczny? - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Materiały partnerskie Wykonanie projektu architektonicznego przed rozpoczęciem budowy domu jest oczywiste. Rzadko jednak zastanawiamy się nad tym, jak ważne jest kompleksowe przełożenie naszego wyobrażenia o budynku na rzeczywisty szkic architektoniczny. Nie zawsze też przyszli właściciele nowo budowanych domów zdają sobie sprawę, jaką rolę odgrywa projekt już podczas samej budowy. Co zyskujemy, jeśli projekt będzie wykonany skrupulatnie, a jakie konsekwencje niesie za sobą źle stworzony szkic?
reklama

Ten sam dom, dwa projekty

Udając się do architekta, mamy przed oczami pewną wizję przyszłego budynku. Aby biuro architektoniczne mogło przełożyć nasze marzenia na papier, naszym zadaniem jest skrystalizowanie oczekiwań, tak, aby na tej podstawie mógł powstać w pełni profesjonalny projekt. Nierzadko przychodzimy z własnymi, autorskimi pomysłami, zarówno jeśli chodzi o wygląd, jak i funkcjonalność budynku. Nie zawsze wszystko może zostać zrealizowane w stu procentach, bowiem możemy napotkać na pewne ograniczenia technologiczne. Niemniej, o ile tego typu przeszkody są wykluczone, omówienie z architektem oczekiwań i stworzenie projektu przybliży nas do realizacji marzeń o własnym domu. Możemy też zobaczyć wcześniejsze realizacje danego biura projektowego, być może znajdziemy w nich coś, co nas zainspiruje. Z punktu widzenia architekta jednak, projekty nawet tej samej bryły domu, mogą różnić się między sobą. Przykład? W budynku A montowana ma być standardowa instalacja grzewcza na kocioł gazowy. W przypadku budynku B, właściciele marzą o ekologicznej pompie ciepła. W tym drugim przypadku znacznie lepiej niż zwykłe grzejniki sprawdzi się niskotemperaturowe, płaszczyznowe ogrzewanie podłogowe, co trzeba uwzględnić w projekcie. Swoją drogą, ogrzewanie podłogowe jest częstym wyborem przy projektach domów typu nowoczesna stodoła, bowiem rozprowadza ciepło równomiernie po całej powierzchni, a ciepło promieniuje na cały dom.

Co zawiera dobry projekt?

To, co powinno być zawarte w projekcie, określa prawo budowlane. Nie każdy projekt będzie zawierał te same elementy, ponieważ zakres i treść dostosowuje się do charakteru budowanego obiektu i jego specyfiki. Zawsze jednak projekt musi być wewnętrznie spójny i kompletny. Jeżeli tak nie jest, wymaga poprawek bądź brakuje ważnych elementów, konieczność uzupełnienia braków sprawia, że cała inwestycja może zostać tymczasowo przerwana lub w ogóle nie dojdzie do jej rozpoczęcia na czas. Z kolei dobre projekty architektoniczne, oprócz podstawowego nakreślenia niezbędnych informacji, zawierać będą też szczegółowe dane, takie jak dokładne materiały budowlane, które powinny być zakupione przez wykonawcę. Co to oznacza? Oprócz określenia szerokości czy grubości rekomendowanych materiałów budowlanych, wskazane będą też rodzaje danych materiałów lub dane dodatkowe, np. te, które mogłyby wpływać na współczynnik przewodzenia ciepła. Najlepsi specjaliści zatem, jak milwicz-architekci.pl, bazują na współpracy z konstruktorami, dzięki czemu nie tylko tworzone są ciekawe architektonicznie projekty, ale też proponujace konkretne, sprawdzone materiały, co skutkuje tym, że dom staje się komfortowy dla mieszkańców i bardzo funkcjonalny.

Wykonanie projektu domu jest bazą, na której pracują dalsi wykonawcy. Rzetelne sporządzenie szkicu jest niezbędne, jeżeli przyszli mieszkańcy mają cieszyć się wygodnym i komfortowym mieszkaniem. Ewentualne niedociągnięcia na tym polu mogą stanowić przeszkodę już na etapie oczekiwania na pozwolenie na budowę. Z kolei podczas wznoszenia murów, brak precyzyjnych wytycznych co do wyboru materiałów budowlanych może obniżyć jakość gotowego budynku. Pamiętając, że dom budujemy zwykle na całe życie, warto wybrać sprawdzonych architektów, którzy stworzą projekt idealny.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama