Czym jest zaćma?
Zaćma, zwana niekiedy od łacińskiej nazwy kataraktą, to choroba polegająca na stopniowym mętnieniu soczewki oka. Z czasem uniemożliwia ono kształtowanie zgodnych z rzeczywistością obrazów na siatkówce. Zazwyczaj katarakta rozwija się na skutek postępujących procesów starzeniowych organizmu, dlatego jest najczęściej spotykana u seniorów. Bywa jednak, że na skutek stanów zapalnych, urazu oka, nieleczonej cukrzycy czy krótkowzroczności, rozwija się także u osób młodszych. W sporadycznych przypadkach stwierdza się zaćmę wrodzoną.Bezpośrednią przyczyną mętnienia soczewki oka jest jej utrata elastyczności. Gdy soczewka wiotczeje, nie są do niej doprowadzane odpowiednie ilości substancji odżywczych. Charakterystycznymi objawami zaćmy są przede wszystkim utrata ostrości widzenia, czyli tzw. zamglony obraz, nagłe trudności z rozróżnianiem barw, rozdwojony obraz (zwłaszcza w pełnym świetle), pogorszenie jakości widzenia po zmroku.
Jak przebiega leczenie zaćmy?
Warto wiedzieć, że wcześnie wykryta i zdiagnozowana zaćma ma dobre rokowania jeśli chodzi o przywrócenie wzroku: dlatego olbrzymią rolę w leczeniu zaćmy odgrywa niebagatelizowanie objawów. Jeśli stwierdzimy jeden z nich u siebie, konieczne jest jak najszybsze udanie się do okulisty, który zleci badanie przezierności soczewki z użyciem lampy szczelinowej. W ten sposób możliwe jest pełne ocenienie stopnia zmętnienia. Aby nie przeoczyć ewentualnych objawów zaćmy zaleca się regularnie odwiedzać okulistę, w szczególności w wieku dojrzałym.Jeśli zaćma zostanie zdiagnozowana, jej właściwe leczenie zaczyna się od stosowania kropli do oczu, które mają za zadanie spowolnić proces mętnienia soczewki. Należy mieć świadomość, że nie jest to działanie terapeutyczne, ale opóźniające postępującą chorobę. Całkowite jej powstrzymanie nie jest możliwe: jedynym sposobem na wyleczenie katarakty, jest operacja zaćmy.
Aby operacja zakończyła się pełnym powodzeniem, pacjenta należy do niej odpowiednio przygotować. W tym celu wykonuje się szereg badań kwalifikacyjnych, które umacniają diagnozę i wykluczają ewentualne przeciwwskazania do operacji. Jeśli przykładowo pacjent cierpi z powodu odwarstwienia siatkówki, jaskry, niewydolności krążeniowo-oddechowej lub jest w okresie zaostrzonego zapalenia spojówek, przeprowadzenie zabiegu jest niewskazane. Sama operacja usuwania zaćmy trwa około 20 minut, stosowane jest znieczulenie miejscowe. Następnie zazwyczaj za pomocą ultradźwięków usuwa się zmętniałą soczewkę i wszczepia nową. Po zabiegu pacjent zazwyczaj czuje się dobrze i nie wymaga długiego okresu rekonwalescencji. Należy jednak uważać na wysiłek, schylać się w sposób opisany przez lekarza i bezwzględnie nosić okulary przeciwsłoneczne. Dodatkowo także należy stosować krople ze sterydami i antybiotykami. Przez kilka dni po zabiegu pacjenci odczuwają delikatne pieczenie, mogą doświadczać łzawienia i suchości oka.
Leczenie zaćmy: cennik
Na całościowy koszt leczenia zaćmy sumują się ceny wizyt kontrolnych u okulisty, badania diagnostyczne, badania kontrolne przygotowujące do operacji, oraz oczywiście sama operacja.Cena wizyty kontrolnej wizyty waha się od 100 do 400 złotych, w zależności od miasta, lekarza i wybranej kliniki, a także badań, jakie są wykonywane. Jeśli chodzi o badania diagnostyczne z krwi to zazwyczaj ich koszt zamyka się w kilkudziesięciu złotych, ale może być to więcej, jeśli pacjent choruje na choroby przewlekłe. Z kolei to, ile kosztuje operacja zaćmy, zależne jest od umiejętności i renomy lekarza, kliniki w jakiej pracuje oraz zastosowanej w czasie zabiegu soczewki. Dzielimy je na soczewki jednoogniskowe, jednoogniskowe toryczne, wieloogniskowe i wieloognniskowe toryczne. Wszystkie nowoczesne soczewki wykonywane są z materiałów hydrofobowych, mają wbudowane filtry światła niebieskiego i filtry UV.
Średni koszt operacji zaćmy to 3000 złotych, jednak niektóre metody i soczewki są znacznie droższe i wtedy koszt operacji wynosi 7500 złotych. W przypadku zabiegu wykonywanego na NFZ zakwalifikowany pacjent nie ponosi kosztów operacji, jednak czas oczekiwania na operację wynosi niekiedy nawet parę lat.
Szukasz sprawdzonego miejsca, w którym bezpiecznie i szybko wyleczysz zaćmę? Zajrzyj na: https://kardiotel.pl/operacja-zacmy
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.