reklama

Holowanie narciarzy wodnych - kto może to robić?

Opublikowano:
Autor:

Holowanie narciarzy wodnych - kto może to robić? - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Materiały partnerskie Jakie uprawnienia są potrzebne do holowania narciarzy wodnych? A może wystarczą tylko dobre chęci i szybka łódź? O czym warto pamiętać, pragnąc uprawiać ten rodzaj aktywności? Jeśli zmagacie się w tego rodzaju dylematami, zapraszamy do lektury. Poniżej znajdziecie wyczerpujące informacje na temat bezpiecznego i legalnego holowania na wodzie.
reklama

Licencja na holowanie – dlaczego jest potrzebna?

Narciarstwo wodne to niezwykle widowiskowy sposób spędzania czasu, a przy tym doskonała zabawa, zapewniająca uczestnikom niezapomniane przeżycia oraz zdrową dawkę adrenaliny. Należy jednak pamiętać, że jest to aktywność, która nie wybacza błędów czy lekkomyślności: mamy tu do czynienia ze sporymi prędkościami, dużymi siłami oraz nieprzewidywalnym żywiołem, jakim jest woda. Kombinacja tych trzech elementów przy braku odpowiednich umiejętności może się skończyć bardzo źle, zarówno dla ludzi uprawiających ten sport, jak i dla osób postronnych.

Z tego właśnie powodu holowanie obiektu (na przykład narciarza wodnego) za łodzią wymaga posiadania odpowiedniej licencji. Gwarantuje ona, że człowiek siadający za sterami jednostki motorowej będzie wiedział, jak zapewnić wszystkim bezpieczeństwo oraz co robić w przypadku wystąpienia jakichś nieprzewidzianych okoliczności. 

Jak zdobyć uprawnienia i dlaczego warto to zrobić?

Aby zdobyć licencję na holowanie narciarza wodnego i innych obiektów pływających, konieczne jest spełnienie następujących wymagań:

  • ukończenie 18. roku życia, 
  • posiadanie uprawnień motorowodnych (musi to być co najmniej patent sternika motorowodnego),
  • zdanie egzaminu teoretycznego i praktycznego.
Posiadając tego rodzaju certyfikat, można legalnie holować nie tylko narciarzy wodnych; warto pamiętać, że licencja uprawnia również do ciągnięcia za łodzią „innych obiektów pływających przeznaczonych do rekreacji i uprawiania sportów wodnych”. 

W praktyce oznacza to, że mając taki dokument, można też holować dmuchany ponton,  koło, tzw. „banana” itp. Wiele osób, odpoczywając nad morzem czy innym akwenem, chętnie urozmaica sobie urlop, korzystając z takich atrakcji, jak płynięcie za motorówką na pontonie. Posiadanie licencji na holowanie narciarza wodnego i innych obiektów pływających umożliwia więc pracę zarobkową w sezonie wakacyjnym. 

Jak wygląda egzamin i ile kosztuje?

Jak już wspomniano, pragnąc wyrobić licencję na holowanie narciarza wodnego, trzeba zdać egzamin. Składa się on z dwóch części: teoretycznej oraz praktycznej.

Teorię stanowi 25 pytań mających formę testu jednokrotnego wyboru, natomiast praktyka polega na wykonaniu manewrów wskazanych przez komisję egzaminacyjną. Co ważne, aby uzyskać certyfikat, konieczne jest zaliczenie obu części. Licencje na holowanie narciarza wodnego wydaje Polski Związek Motorowodny i Narciarstwa Wodnego.

Każdorazowe podejście do egzaminu to koszt 250 zł, natomiast samo wydanie świadectwa kosztuje 50 zł. Uczniom i studentom, którzy nie ukończyli jeszcze 26 roku życia, przysługuje od tych kwot zniżka w wysokości 50%. Warunkiem jej uzyskania jest posiadanie aktualnej legitymacji szkolnej albo studenckiej.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama