reklama

Historia kremacji w Polsce

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Materiał partnera

Historia kremacji w Polsce - Zdjęcie główne

Historia kremacji w Polsce | foto Materiał partnera

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Materiały partnerskieKremacje w naszym kraju przeszły bardzo długą drogę. Obecnie pogrzeby z kremacją niemal tak popularne, jak ceremonie tradycyjne, zwłaszcza w dużych miastach. Jednak zdawać by się mogło, że pogrzeby z kremacją popularność zyskały dopiero niedawno. Czy na pewno tak jest?

Kremacje na terenach Polskich

W czasach poprzedzających przyjęcie chrześcijaństwa spopielanie zmarłych na terenach Polski było bardzo częstym zjawiskiem. Ciało zmarłego było przygotowywane, ubierane w najlepsze odzienie, aby zmarły mógł dobrze prezentować się w zaświatach. Do pochówków dokładano biżuterię i różne przedmioty codziennego użytku, jedzenie a w niektórych przypadkach nawet broń.

Tak przygotowane ciało układane było z szacunkiem i czcią w grobach lub na przygotowanych wcześniej stosach pogrzebowych, aby mogło zostać spopielone przez oczyszczające płomienie.

Zmarłym należącym do elity towarzyszyły osoby mające służyć im w zaświatach i często dobrowolnie skazuje się na śmierć a także konie czy inne zwierzęta domowe. Wiemy, że dotyczyło to zarówno spopieleń jak i potwierdzonych archeologicznie pochówków szkieletowych.

Po spopieleniu zmarłego oczekiwano, aż popioły wystygną, a następnie zbierano je do specjalnych glinianych naczyń zwanych popielnicami. Popielnice często bogato dekorowane w zależności od okresu i kręgu kulturowego umieszczano z prochami zmarłego w grobach ziemnych, pośród kręgów kamiennych lub w kopcach.

Kremacja a chrześcijaństwo

Po wprowadzeniu chrześcijaństwa słowiańskie zwyczaje zaczęły się zmieniać, a spopielenia powoli zostały wyparta przez pogrzeby tradycyjne. Zaadaptowano do wierzeń chrześcijańskich wiele świąt i zwyczajów związanych z pogrzebem i kultem zmarłych takich jak znicze, kondukt pogrzebowy, dziady, zaduszki. 

Przez wiele setek lat ceremonie tradycyjne były jednym rodzajem pogrzebów zgodnym z praktykami Kościoła katolickiego w Polsce. Przełom w tej kwestii nastąpił dopiero w roku 1963, kiedy Kościół katolicki zaakceptował kremację ciał jako zabieg zgodny z zasadami religijnymi. Od roku 1997 z kolei możliwe jest odprawienie liturgii pogrzebowej w Kościele w obecności skremowanych szczątków zmarłego. 

Kremacje w Gdańsku

Pierwsze krematorium na obecnych ziemiach polskich powstało w 1914 roku w Gdańsku na terenie Wrzeszcza przy dzisiejszej ulicy Traugutta. Według zachowanych danych pierwsza kremacja odbyła się jeszcze w tym samym roku. Po obecnych na zachowanej części cmentarza można domniemywać, że krematorium obsługiwało głównie rodziny pochodzenia niemieckiego. Część z nich mogła być narodowości polskiej i należeć do któregoś z reformowanych wyznań. Pierwszym krematorium, jakie powstało na terenie Polski po przemianach 89 roku, było krematorium w Poznaniu, działające od 1993 roku.

Obecnie w Gdańsku działa nowoczesne Krematorium Zakładu Pogrzebowego Zieleń. Krematorium powstało w 2003 roku przy ulicy Srebrniki 14 w Gdańsku i zostało wyposażone w zaawansowane piece krematoryjne, spełniające wszystkie międzynarodowe standardy.

Przez ponad 20 lat działalności przeprowadzano regularnie liczne inwestycje w unowocześnienie obiektu krematorium, sprzętu i pieców. Obecnie krematorium posiada dwie sale ceremonialne, w których rodziny mogą w komfortowych warunkach i w gronie najbliższych przeprowadzić ostatnie pożegnanie swoich zmarłych.

Zakład Pogrzebowy Zieleń z Gdańska oferuje rodzinom kompleksową obsługę pogrzebów z kremacją na wszystkich cmentarzach Gdańska, Trójmiasta i województwa pomorskiego. W ramach swoich usług Zieleń z Gdańska zapewnia m. in. międzynarodowy i krajowy transport zmarłych, własną nowoczesną chłodnię, w których zmarły będzie mógł oczekiwać na przygotowania do pogrzebu, usługi kosmetyki pośmiertnej, ekshumacje czy oraz kolumbarium przy cmentarzu Centralnym-Srebrzysko. 

Z pełną ofertą Zakładu Pogrzebowego Zieleń z Gdańska zapoznać się można na ich stronie internetowej oraz w biurze przy ulicy Partyzantów 76. Pracownicy domu pogrzebowego z Gdańska są również dostępni całodobowo, pod numerami telefonów 605 050 017 oraz 58 341 20 71. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
logo