reklama

Czy skąpa miesiączka jest powodem do zmartwień?

Opublikowano:
Autor:

Czy skąpa miesiączka jest powodem do zmartwień? - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Materiały partnerskie Zarówno zbyt obfite jak i zbyt skąpe miesiączki mogą mieć wiele przyczyn oraz jednocześnie powinny zmotywować każdą kobietę do wizyty u ginekologa. Mało obfity okres przypomina bardziej plamienie. Co oznaczają skąpe miesiączki? Jak leczyć tą dolegliwość?
reklama

Czym jest skąpa miesiączka?

Skąpa miesiączka to miesiączka, która trwa 1-2 dni, a w czasie jej trwania traci się zaledwie 30 ml krwi. Taki okres może występować w pierwszych 2-3 latach od pojawienia się pierwszej miesiączki. Jeżeli jednak wszystko było w porządku i pojawiła się ona dopiero teraz, to znak, że w Twoim ciele dzieje się coś niepokojącego. 

Jakie są przyczyny skąpego okresu?

Skąpe miesiączki mogą mieć podłoże genetyczne. Warto podkreślić, że nie mają one nic wspólnego z płodnością. Inne powody, które doprowadzają do skąpych miesiączek, to m.in.:

  • problemy hormonalne - związane z niewydolnością jajników, niedoborem estrogenów, występowaniem cykli bezowulacyjnych, zespołem policystycznych jajników czy podwyższonym poziomem prolaktyny,
  • zaburzenia odżywiania - bulimia, anoreksja, wahania wagi lub niedowaga,
  • przewlekły stres i zaburzenia nerwicowe,
  • intensywna aktywność fizyczna - często na nieregularność cyklu skarżą się kobiety, które bardzo intensywnie ćwiczą,
  • ciąża - kiedy Twoje regularne miesiączkowanie zostało przerwane skąpym okresem z dolegliwościami, takimi jak wymioty, zmęczenie, wymioty - możesz wykonać test ciążowy i bez względu na wynik udać się do ginekologa aby wyjaśnić swoje obawy.
  • inne powody - czasem skąpa miesiączka może okazać się jednorazowym epizodem, który pojawia się po antybiotykoterapii, porodzie czy w czasie menopauzy.
Kiedy udać się do lekarza?

Do ginekologa należy koniecznie się zgłosić, jeżeli skąpym krwawieniom towarzyszą bóle podbrzusza lub podczas cyklu pojawiają się krwawienia międzymiesiączkowe.

Jakie wykonać badania przy skąpej miesiączce?

Nie można bagatelizować żadnego z objawów skąpego miesiączkowania. Należy jak najszybciej zgłosić się do ginekologa, żeby wykonać odpowiednie badania diagnostyczne, takie jak:

  • badania laboratoryjne - ocena gospodarki hormonalnej organizmu, oznaczenie poziomu prolaktyny, estrogenów, progesteronu, LH, TSH, fT3, fT4,
  • test ciążowy w przypadku kobiet w wieku rozrodczym,
  • USG miednicy, aby ocenić jajniki i macicę.
Pełna ochrona, chłonność i wygoda - majtki menstruacyjne

Nie tylko podczas okresu, ale również wtedy, kiedy pojawiają się plamienia stosujemy najróżniejsze środki higieniczne, które mają na celu chłonąć krew i powodować, że czujemy się pewnie. Jednym z rozwiązań są majtki menstruacyjne regular marki WIMIN. Chłoną one tyle, co trzy tampony, a są cieńsze niż podpaski! Dzięki nim poczujesz pełną ochronę i nie będziesz musiała zamartwiać się, czy aby na pewno nie przemokłaś. Co więcej, majtki menstruacyjne to zakup na lata, w wyniku czego oszczędzasz na środkach higienicznych i dbasz o ekologię!

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama