reklama

Czy laweta to jedyny sposób na holowanie auta?

Opublikowano:
Autor:

Czy laweta to jedyny sposób na holowanie auta? - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Materiały partnerskie Poruszając się samochodem, musimy liczyć się z możliwością awarii. W jaki sposób bezpiecznie holować unieruchomione auto? O czym należy pamiętać, by uniknąć mandatu i dojechać do celu?
reklama

Holowanie zgodnie z prawem

Odpowiednie przygotowanie pojazdu do holowania i zaopatrzenie się we wszelkie niezbędne akcesoria jest konieczne, by sam proces mógł się powieść. Samodzielnie odwiezienie samochodu w bezpieczne miejsce jest możliwe do wykonania, jednak wymaga zachowania szczególnej ostrożności. Osoby, które nie czują się na siłach, by holować auto, lub chcą zyskać pewność, że wszystko przebiegnie poprawnie, mogą skorzystać z usług, jakie oferuje np. Jacek Szewczyk. Doświadczona firma zajmująca się pomocą drogową zabezpieczy pojazd i odwiezie go w bezpieczne miejsce o każdej porze dnia i nocy

Poniższe rady dotyczące holowania są efektem wieloletniej pracy marki i wynikającej z niej rozległej wiedzy. Jak zatem legalnie odwieźć samochód przez osobę prywatną?

Zgodnie z 9. rozdziałem Kodeksu drogowego zabrania się holowania auta na autostradzie. Takie prawo posiada jedynie pojazd przeznaczony do takich czynności, który dowiezie samochód do najbliższego zjazdu. Niezastosowanie się do tego przepisu grozi mandatem karnym od 20 do aż 500 zł. Auto, które uległo awarii na autostradzie, najlepiej zatem umieścić na pasie awaryjnym i skorzystać z usług profesjonalnej pomocy drogowej. 

W Kodeksie drogowym znajdziemy również zapis o tym, iż jednocześnie możemy holować jedynie jeden pojazd, a za jego kierownicą musi znajdować się osoba, która posiada uprawnienia do jego prowadzenia. Nie ma także możliwości, by kierowca holowanego samochodu był w stanie nietrzeźwości. Istotna jest również prędkość - w obszarze zabudowanym nie może ona przekraczać 30 km/h i 60km/h poza obszarem zabudowanym

Nie zapomnij o trójkącie ostrzegawczym

Wyposażenie niezbędne do holowania

Działające układy

Aby móc myśleć o holowaniu auta, przede wszystkim należy sprawdzić, czy posiada ono sprawny układ hamulcowy, kierowniczy oraz elektryczny. Dwa pierwsze są niezbędne do sprawnego przejazdu i dają możliwość szybkiej reakcji na nieoczekiwane sytuacje na drodze. Ostatni z kolei to następna rzecz konieczna przy złych warunkach pogodowych — pojazd holowany w okresach ograniczonej widoczności powinien mieć włączone światła pozycyjne

Linka holownicza

Holowanie samochodu nie mogłoby się odbyć również być linki holowniczej. Dla aut osobowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t zwykle wystarczający okazuje się model o długości 4-6 m. Stosując ją, należy pamiętać o tym, by podczas całej jazdy była ona naprężona. Gdy będzie zbyt luźna, może dojść do jej plątania, co z kolei powoduje niebezpieczeństwo na drodze. Dodatkowo musi być ona oznaczona na przemian czerwonymi i białymi pasami lub czerwoną albo żółtą chorągiewką przyczepioną pośrodku linki

Trójkąt ostrzegawczy

Niezbędnym wyposażeniem auta holowanego jest także trójkąt ostrzegawczy. Powinien on zostać wywieszony na tylnej szybie pojazdu, np. poprzez naklejenie go na szybę lub ustawienie go na tylnym podszybiu. Jest on wystarczającym znakiem ostrzegającym innym kierowców, dlatego nie włączamy już dodatkowo świateł awaryjnych. Zamiast tego pamiętamy o stosowaniu kierunkowskazów

W jaki sposób podpiąć linkę holowniczą?

Jej właściwe umieszczenie jest kluczowe, by bezpiecznie dotrzeć do celu. Jedyne prawidłowe miejsce na podpięcie linki holowniczej to przystosowany do tego hak holowniczy. W żadnym wypadku nie wolno podłączać jej do zderzaków, wahaczy lub innych elementów zawieszenia, gdyż grozi to poważnym uszkodzeniem samochodów. Takie haki mogą być montowane na stale lub wkręcane na gwint w przystosowane do tego elementy auta. W przypadku nowych pojazdów często są one ukryte pod plastikowymi zaślepkami. Warto regularnie sprawdzać stan haku holowniczego i przede wszystkim zorientować się, gdzie się znajduje, by uniknąć przykrej niespodzianki podczas awarii samochodu. 

O czym pamiętać podczas holowania?

Przede wszystkim o odpowiednim zabezpieczeniu pojazdu holowanego. Mocno zaczepiona lina o prawidłowej długości i z widocznymi oznaczeniami powinna być cały czas napięta. Z tego względu zaleca się, by to właśnie w samochodzie holowanym siedział bardziej doświadczony kierowca. Wszelkie rozluźnienia liny mogą grozić poważnymi uszkodzeniami, dlatego lepiej jechać wolniej, by pilnować jej prawidłowego stanu. 

Jeśli holowane auto posiada już trójkąt za tylną szybą, włączone światła pozycyjne (w razie ograniczonej widoczności) i sprawne wszelkie niezbędne układy, możemy powoli przygotowywać się do jazdy. Ważne jest, by przed ruszeniem ustalić sposób komunikacji między sobą. Określone gesty powinny być zrozumiałe dla obu osób i dawać jasny sygnał np. do zatrzymania się. Dobrze jest także dokładnie umówić trasę, jaką będziemy się poruszać, by uniknąć niejasności w trakcie jazdy. 

W pojeździe holowanym powinniśmy ustawić stacyjkę w pozycji zapłonu. Wykonujemy tę czynność nawet wtedy, gdy silnik jest niesprawny — zapobiegnie to zablokowaniu się kierownicy i umożliwi kierowcy manewrowanie. Pojazd holujący z kolei musi pamiętać o włączeniu świateł mijania. Podczas ruszania samochód, który holuje, powinien najpierw delikatnie podjechać, aż do napięcia liny, a dopiero następnie rozpocząć włączanie się do ruchu. 

Trasy, które wybierzemy, powinny być jak najmniej uczęszczane, bez dużej ilości skrzyżowań, przejść do pieszych oraz sygnalizacji świetlnych. To nie tylko zwiększy bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu, lecz także poprawi komfort przemieszczania się i zminimalizuje ilość uciążliwego hamowania oraz ponownego ruszania. 

Ponadto należy pamiętać o bezpiecznym i widocznym komunikowaniu następnych manewrów pozostałym kierowcom znajdującym się na drodze. Z tego względu oba auta muszą sygnalizować chęć zmiany pasa oraz zachowywać szczególną ostrożność w trakcie tej czynności. Większą uwagę należy przyłożyć także podczas pokonywania przejść dla pieszych, by pieszy omyłkowo nie wszedł pomiędzy holujące się pojazdy. 

Jeśli nie chcesz ryzykować, skorzystaj z lawety

Skorzystaj z usług pomocy drogowej

Choć samodzielne holowanie jest możliwe, należy pamiętać o tym, iż na osobie holującej spoczywa duża odpowiedzialność. W przypadku kolizji lub wyrządzenia innych szkód podczas holowania to właśnie ten kierowca zwykle odpowiada karnie. Dodatkowo w niektórych sytuacjach skorzystanie z pomocy drogowej jest nieuniknione — np. w trakcie awarii na autostradzie lub przy pojazdach ze skrzynią automatyczną. 

Aby uniknąć stresu związanego z prawidłowym przypięciem liny, odpowiednim zabezpieczeniem samochodu oraz manewrowaniem pośród innych aut, warto rozważyć usługi oferowane przez profesjonalistów. Nasza firma Pomoc Drogowa Jacek Szewczyk zajmuje się holowaniem i transportem pojazdów osobowych, motocykli, quadów, a nawet maszyn budowlanych czy rolniczych. Usługi dostępne są przez całą dobę, dlatego bez względu na godzinę awarii możliwe jest otrzymanie szybkiej i fachowej pomocy. 

Wraz z doświadczoną firmą oferujemy swoje usługi na terenie całej Polski, a na maksymalnie szybki dojazd mogą liczyć osoby, znajdujące się w okolicach Gdańska oraz całego Trójmiasta. Skorzystanie z wprawionego zespołu daje gwarancję sprawnego i bezpiecznego odholowania niesprawnego pojazdu, a także pozwala na otrzymanie pomocy z awaryjnym uruchomieniem samochodu czy też dowozem paliwa

Pomoc Drogowa Jacek Szewczyk ul. Lipowa 9 80-126 Gdańsk Telefon: 728-159-565

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama