Carillony stały się częścią dziedzictwa kulturowego Gdańska w 1561 roku, kiedy po raz pierwszy zagrano na nich utwór z wieży Ratusza Głównego Miasta. Obecnie stolica Pomorza jest jedynym miastem w Polsce posiadającym takie instrumenty. Na wieży Ratusza Głównego Miasta znajduje się carillon składający się z trzydziestu siedmiu dzwonów. Ponadto, carillon z pięćdziesięcioma dzwonami można znaleźć w Kościele św. Katarzyny. Miasto dysponuje również mobilnym carillonem, składającym się z 48 dzwonów.
Carillon mobilny "Gdańsk" na festiwalu w Uniejowie (mat. Muzeum Gdańska)
Gdański Festiwal Carillonowy odbył się po raz pierwszy w 1999 roku. Od tamtego czasu minęło już ćwierć wieku, a festiwal dalej z wielkim sukcesem odbywa się on na ulicach Gdańska. Tegoroczna edycja odbędzie się w dniach 19-30 sierpnia.
W tym roku kilka nowości
Tegoroczna edycja zaskoczy słuchaczy kilkoma nowościami. Po raz pierwszy będzie można wysłuchać koncertu z tarasu Złotej Bramy oraz jej okolic. Umożliwi to występ muzyków z zespołu Tubicinatores Gedanenses, który odbędzie się na Wieży Więziennej Zespołu Przedbramia. Wejście na taras będzie dostępne tylko dla 40 pierwszych osób, które zgłoszą chęć udziału pod adresem [email protected].Drugą nowością będzie połączenie muzyki z literaturą. Podczas koncertu Małgorzaty Fiebig, który odbędzie się 23 sierpnia, będą czytane fragmenty książki „Dziewczyna i uczony. Historia dwóch Rembrandtów z kolekcji Karoliny Lanckorońskiej” autorstwa Gerdien Verschoor. Po koncercie zorganizowane zostanie spotkanie z autorką lektury.
Wszystkie koncerty, z wyjątkiem tych, które odbędą się 26 i 27 lipca, będzie można obejrzeć online na Facebookowym profilu „Carillony gdańskie - Muzeum Gdańska”. Pełen program wydarzenia można znaleźć na stronie internetowej wydarzenia.
[news:1601341]
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.