Czy inaczej odbierane są historie miłości dwóch kobiet i dwóch mężczyzn zarówno w perspektywie osób heteronormatywnych i nieheteronormatywnych? Do pogłębionej debaty o homostoriach i queerstoriach Instytut Kultury Miejskiej zaprosił: Sylwię Chwedorczuk, Tomasza Kaliściaka oraz Karolinę Dzimirę-Zarzycką.
- W kontekście kultury queer najbardziej zainteresował nas funkcjonujący w powszechnej świadomości obraz polskiej kultury, historii i tradycji – heteronormatywny, pozbawiony udziału osób LGBTQ+. Jest to oczywiście fantazja. Nowelistka Anna Kowalska przez lata prowadziła miłośną korespondencję z Marią Dąbrowską, działaczka społeczna, a Maria Dulębianka przez dekady żyła wspólnie z autorką „Roty”, Marią Konopnicką. Z kolei Juliusz Słowacki podkochiwał się w Zygmuncie Krasińskim. Do udziału w spotkaniu literackim zaprosiliśmy więc autorki i autorów ostatnio wydanych biografii polskich pisarek i pisarzy, które rzucają nowe, queerowe światło na postacie, które od lat funkcjonują w kanonie lektur – mówi Magdalena Pałka z Instytutu Kultury Miejskiej.
Moderatorką spotkania będzie Anna Tatarska, dziennikarka filmowa i kulturalna.
Po debacie, około godziny 18.00, odbędzie się wydarzenie muzyczno-performatywne, które przygotują Zosia Hołubowska oraz tancerka i performerka, Agata Sokół. Tworzona przez Hołubowską muzyka to połączenie elektroniki i elementów ludowych, w tym śpiewu archaicznego. Twórczość artystki, odnosząca się do wschodnioeuropejskich demonologii i magii, łączy się równocześnie z perspektywą queerową. Postać czarownicy to dla Hołubowskiej postać wybitnie queerowa, a w swej praktyce dźwiękowej artystka poszukuje odpowiedzi na pytanie: co to znaczy nienormatywny dźwięk?
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.