The Tall Ships Races to międzynarodowy zlot żaglowców, w którym biorą udział najpopularniejsze statki świata. Regaty to nie tylko szansa na wzięcie udziału w wyścigu, ale również na integrację środowiska morskiego. Ich głównym celem od lat jest zachęcenie młodych osób do rozpoczęcia przygody związanej z morzem oraz danie im możliwości treningu.
Władze Gdańska podjęły decyzję o zakupie żaglowca STS Generał Zaruski w listopadzie 2008 roku. Miasto zdecydowało się na jego generalny remont oraz przeznaczenie statku do celów szkoleniowych. W 2012 roku prezydent RP Bronisław Komorowski podniósł na statku banderę, a od tamtego czasu Zaruski pływa jako flagowa jednostka Gdańska.
Flagowy żaglowiec Gdańska STS Generał Zaruski (Fot. Gdański Ośrodek Sportu)
Tegoroczne zawody The Tall Ships Races nie były pierwszymi, w których wystartował Zaruski. Jednostka zdobyła swój pierwszy medal w 2017 roku, kiedy załoga wywalczyła brąz. Zaruski, podczas nieco mniej renomowanych zawodów „Tall Ships Regatta” w 2015 roku, wygrał również klasę Baltic.
W tegorocznej edycji zawodów wzięło udział 65 żaglowców, z czego 40 startowało w klasie „B”, tak jak Zaruski. Jednostka miała więc do pokonania całkiem sporą konkurencję. Razem z nią w finałowym rejsie z Mariehamn do Szczecina wzięło udział 12 żaglowców. Zaruski pokonał statki pochodzące m.in. z Niemiec, Skandynawii oraz Hiszpanii.
Najstarszy z polskich czynnych żaglowców
STS Generał Zaruski to jeden z najstarszych czynnych polskich żaglowców. W 1938 roku został zamówiony przez Ligę Morską i Kolonialną z inicjatywy generała Mariusza Zaruskiego, od którego pochodzi nazwa statku. Jego budowa rozpoczęła się rok później, ale samo dostarczenie jednostki opóźniło się ze względu na wybuch wojny. Zaruski rozpoczął służbę pod polską banderą dopiero w 1946 roku. Od tamtego czasu przeszedł przez wiele rąk, a od 2012 roku pływa jako gdańska jednostka szkoleniowa.
Na co dzień jednostka cumuje przed siedzibą Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.