W dniach 19-21 kwietnia w Trójmieście odbędzie się kolejna edycja ogólnopolskiego Festiwalu Wrażliwego, a organizatorem będzie Fundacja Zostaw Swój Ślad. Od 6 lat w jego trakcie wyłaniani są najlepsi polscy reportażyści, wykazujący się dużą wrażliwością w kwestii problemów i potrzeb drugiego człowieka.
- Szukamy takich opowieści, które otwierają oczy i z jednej strony nie pozwolą nam przejść obok potrzebującego człowieka obojętnie, a z drugiej dadzą nam odwagę i siłę do działania. Nagradzamy reporterów i dokumentalistów, dla których prawda, etyka dziennikarska, warsztat i wrażliwość są najważniejszymi wartościami. Którzy poprzez działalność reporterską chcą zmienić los swoich bohaterów lub ludzi, którzy znajdują się w podobnej sytuacji życiowej - mówi Paula Rettinger-Wietoszko, dyrektor Festiwalu oraz prezeska Fundacji Zostaw Swój Ślad.
BLISKOŚĆ - to brzmi pięknie
Główny temat tegorocznej edycji to bliskość. W trakcie festiwalu będzie sporo paneli i dyskusji na temat bliskości z różnych perspektyw - ludzkiej, codziennej, w biznesie czy też szkole. Dodatkowo w tym roku całemu wydarzeniu towarzyszy premiera książki terapeutycznej - "Wszystkie zwierzęta Ewy" - "ONCOdekalog emocji". To zbiór baśni terapeutycznych, które mają pomóc zrozumieć i oswoić swoje emocje, a także wyjść z emocjonalnego kryzysu. Jest kierowana przede wszystkim do starszych dzieci i nastolatków z chorobami onkologicznymi, przewlekłymi i depresją oraz ich rodziców, opiekunów i przyjaciół. Książkę zrealizowano w ramach projektu CODE AGAINST CANCER. Wydawcą jest Fundacja Zostaw Swój Ślad, a partnerami merytorycznymi zostali: Polskie Towarzystwo Psychoonkologiczne, Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych oraz Wydawnictwo Pedagogiczne OPERON.
- Ta niezwykła publikacja to nasza cegiełka, mająca na celu wsparcie polskiej psychiatrii i onkologii dziecięcej, której kondycja jest dramatyczna. Chcieliśmy dać zarówno dzieciom jak i ich rodzicom i opiekunom użyteczne narzędzie do pracy z emocjami. Książka powstała we współpracy z wieloma ekspertami, autorami i konsultantami: specjalistami z zakresu psychologii, medycyny, psychoonkologii, komunikacji, dziennikarstwa i sztuki - komentuje Paula Rettinger-Wietoszko, współautorka i koordynatorka książki.
Darmowe kopie książki trafią do wszystkich klinik onkologii dziecięcej w Polsce oraz ośrodków terapeutycznych i psychiatrycznych.
Program festiwalu
W wydarzeniu uczestniczy wiele głośnych nazwisk w świecie polskiego reportażu, dziennikarstwa oraz filmu, między innymi Ewa Błaszczyk, Ewa Ewart, Agnieszka Holland, Sławomir Idziak, Wojciech Jagielski, Krzysztof Zanussi, Małgorzata Szejnert, oraz Mariusz Szczygieł.Pierwszego dnia, podczas Gali Otwarcia w Gdańsku, w siedzibie Ergo Hestii odbędzie się debata czy bliskość w biznesie jest w ogóle możliwa lub, czy może stanowić jedyną ścieżkę do tworzenia i rozwoju przedsiębiorstw przyszłości. Rozmowę poprowadzi profesor Cezary Obracht-Prondzyński.
- Niezwykle istotnym aspektem wrażliwego działania biznesu i bliskości, o której mówimy jest wspieranie osób z niepełnosprawnościami zarówno w procesie leczenia, jak i aktywizacji społecznej oraz zawodowej. Fundacja Integralia i Grupa ERGO HESTIA w swojej codziennej działalności wspierają idee ekonomii wartości, które niesie ze sobą Festiwal Wrażliwy - mówi Monika Truszkowska Bednarek, prezeska Fundacji Integrali.
Drugiego dnia, w Konsulacie Kultury w Gdyni będzie można obejrzeć filmy dokumentalne oraz porozmawiać o wartościach i sprawach szczególnie ważnych dla współczesnej młodzieży.
Trzeciego dnia odbędzie się Gala Finałowa w Muzeum Emigracji w Gdyni. Będzie tam można posłuchać debaty o bliskości na poziomie czysto ludzkim. Prowadzącym ten panel będzie Piotr Jacoń, dziennikarz TVN 24, a uczestnikami psychologowie, dziennikarze oraz ludzie kultury. Tego dnia zostaną nagrodzeni tegoroczni laureaci.
Dochód z festiwalu, jak co roku, jest przeznaczony na pomoc chorym dzieciom, dziecięcym hospicjom domowym, edukację oraz promocję sztuki reporterskiej.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.