reklama

Znaczek i okolicznościowa moneta upamiętniła poległych pocztowców [ZDJĘCIA]

Opublikowano:
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Historia Poczta Polska i Narodowy Bank Polski podczas wspólnej konferencji zaprezentowały znaczek pocztowy i kolekcjonerską monetę pod wspólną nazwą emisji "Obrona Poczty Polskiej w Gdańsku. Agresja Niemiec na Polskę".
reklama

Znaczek okolicznościowy "Obrona Poczty Polskiej w Gdańsku. Agresja Niemiec na Polskę” zaprojektowany został na kanwie rewersu 20–złotowej kolekcjonerskiej monety, która również dziś została wyemitowana przez Narodowy Bank Polski.

Autorem projektu numizmatu jest Robert Kotowicz. Na monecie na tle wejścia do gmachu przedstawiono wizerunki Obrońców Urzędu Pocztowego w Gdańsku: Jana Michonia – p.o. dyrektora Poczty Polskiej w Wolnym Mieście Gdańsku, Alfonsa Flisykowskiego, żołnierza i pocztowca, który po śmierci dowódcy obrony budynku ppor. Konrada Guderskiego, także upamiętnionego na znaczku, zawiadywał oporem.

Srebrna moneta kolekcjonerska ma kształt znaczka pocztowego z ząbkowanym rantem. Przy produkcji numizmatu wykorzystano druk UV. Znajdują się na nim te same trzy postacie.

reklama

- Jesteśmy dumni z Obrońców ostoi polskości w Wolnym Mieście Gdańsku. W momencie próby, przez 14 godzin, bohatersko stawiali opór niemieckiemu agresorowi. Walczyli do ostatku sił. Pozycje opuścili dopiero po barbarzyńskim podpaleniu budynku przez agresora. Polscy pocztowcy dali tym przykład nie tylko swojej odwagi, ale również przywiązania do Ojczyzny i najważniejszych wartości, takich jak honor i wolność - mówił podczas prezentacji monety i znaczna Tomasz Zdzikot, prezes Poczty Polskiej.

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama