reklama

Poznaj historię Gedanii - wystawa czasowa w Muzeum II Wojny Światowej [ZDJĘCIA]

Opublikowano:
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Historia Gedania to historyczny klub sportowy założony w Wolnym Mieście Gdańsku. Gedaniści od zawsze służyli Polsce, a w mieście promowali polskość. Podczas II WŚ. członkowie klubu byli rozstrzeliwani, albo wywożeni do obozów. 100-lecie Gedanii w wyjątkowy sposób upamiętnia wystawa czasowa w Muezum II Wojny Światowej.
reklama

Polsce służyli, za Polskę zginęli

Klub sportowy Gedania został założony w 1922 roku. Już po 17 latach działalności, w 1939 r. władze Wolnego Miasta Gdańska zmusiły do zaprzestania jego działalności. Gdy Gdańsk zajęła Rzesza, Hitler nakazał rozstrzelanie prezesa i wiceprezesów klubu. Członkowie zostali wywiezieni do obozów koncentracyjnych, a życie podczas wojny straciło aż 75 zawodników.

Z okazji 100-lecia Gedanii, które przypada na ten rok zaplanowano wiele wydarzeń upamiętniających Gedanistów i historię całej drużyny. Jednym z upamiętnień jest wystawa czasowa w Muzeum II Wojny Światowej "W sporcie siła. Historia Klubu Sportowego Gedania".

Gedaniści w Gdańsku przed 1939 roku służyli Polsce, a po 1939 roku za Polskę umierali. Autorom wystawy udało się połączyć wątki sportowe, martyrologiczne oraz symboliczne. Jest to wystawa wyjątkowa - mówił dyrektor Szymaniak podczas wernisażu wystawy - Promowano wartości patriotyczne, co z kolei wyrażało się w duchu sportowej walki – fair play Gedanistów, a później w rzeczywistości wojennej, w ich walce o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej - dodał.

[news:1261580]

- Naszym obowiązkiem jest pamiętać o dokonaniach klubu Gedania, o sukcesach, ale również o tym, że było to ognisko polskości we wrogim polskiemu żywiołowi środowisku Wolnego Miasta Gdańska - mówił zastępca prezesa IPN -  gdzie Polacy musieli sprostać różnorakim wyzwaniom i tak też się stało. Za manifestowanie polskości ponieśli cenę bardzo wysoką: prześladowania, obozy, a w końcu śmierć - nadmienił Polejowski.

Zastępca dyrektora Instytutu Pamięci Narodowej podkreślił rolę patriotyzmu, który zawsze przejawiał się wśród Gedanistów. 

fot. Muzeum II WŚ.

O wystawie opowiedział również dyrektor Muzeum Zamkowego w Malborku, prof. Janusz Trupinda. Po krótce wskazał historię klubu, oraz to, jak z dnia na dzień dla sportowców, mieszkańców miasta Gdańsk stał się miejscem wrogim.

Cezurą był 1 września 1939 roku. Historia wielu Gedanistów kończy się więc tragicznie – mówił profesor Trupinda, ale nie byli oni przegranymi – podkreślił w swojej wypowiedzi autor wystawy. Sport dał Gedanistom siłę. Jej członkowie powrócili po wojnie do Gdańska, gdzie reaktywowali klub, czując, że to jest ich obowiązek - dodał.

Podczas wernisażu odczytano okolicznościowy list Jarosława Sellina, generalnego konserwatora zabytków. Złożył on podziękowania za przygotowanie tak ważnej wystawy.

Te właśnie idee przyświecały twórcom otwieranej dzisiaj ekspozycji. Zaś: Dzięki różnorodności zbiorów opowieść o międzywojennej Gedanii wybrzmi w sposób kompletny, a osoby tworzące klub w setną rocznicę jego powstania zostaną godnie upamiętnione - pisał Jarosław Sellin.

fot. Muzeum II WŚ.

Wystawę "W sporcie siła. Historia Klubu Sportowego Gedania" zlokalizowano na przeszło 500 m2. Do dyspozycji zwiedzających jest ponad 100 wyjątkowych eksponatów i fotografii pozyskanych m.in. od rodzin Gedanistów. Zbiory zapewniło również Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie, Muzeum Okrętowe w Bydgoszczy oraz Gedania SA.

[news:1107374]

Ekspozycja jest dostępna w sali wystaw czasowych Muzeum II Wojny Światowej do końca tego roku. 

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama