reklama

Powstaje replika słynnej gdańskiej rzeźby. Co z oryginałem?

Opublikowano:
Autor:

Powstaje replika słynnej gdańskiej rzeźby. Co z oryginałem? - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Historia Figura Kazimierza Jagiellończyka z Dworu Artusa została poddana skanowaniu w celu przygotowania kopii. Oryginał opuści Gdańsk, a zastąpić go ma właśnie tworzona replika.
reklama

Muzeum Gdańska rozpoczęło skanowanie zabytkowej figury króla Kazimierza Jagiellończyka z Dworu Artusa. Na podstawie skanu zostanie przygotowana kopia zabytku, która ma stać się częścią wystawy stałej w Twierdzy Wisłoujście od 2024 roku.

Aby wykonać skan figury, została ona otoczona stelażem z naniesionymi punktami referencyjnymi, a następnie zeskanowana za pomocą niebieskiego lasera. Dzięki temu uzyskano trójwymiarowy model zabytku, który będzie potrzebny do wydruku 3D. Kiedy model zostanie już wydrukowany, trafi on do toruńskiej firmy Den of Imagination, która będzie odpowiedzialna za pomalowanie i ozdobienie figury zgodnie z oryginałem.

- Jest to cenne dziedzictwo materialne świadczące o żywej tradycji i pamięci o wspólnej walce gdańszczan i Korony Królestwa Polskiego przeciw Zakonowi Krzyżackiemu – mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska. – Postanowiliśmy, że to właśnie od Kazimierza Jagiellończyka będzie rozpoczynać się wizyta w Twierdzy Wisłoujście. - stwierdził Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska.

W ramach przywileju królewskiego z 15 maja 1457 roku obszar Wisłoujścia został przyłączony do Gdańska. Właśnie na tym terytorium powstała jedyna nowożytna morska fortyfikacja Rzeczypospolitej.

- Jakkolwiek obszar Wisłoujście był najpewniej wykorzystywany w XI/XII wieku do kontroli żeglugi przez Słowian, a następnie przez krzyżaków, to właśnie dzięki Jagiellonowi i Wielkiemu Przywilejowi wystawionym przez niego dla miasta w okresie wojny trzynastoletniej, zawdzięczamy to, że taka fortyfikacja w ogóle powstała - dodaje dyrektor.

Figura mierzy 2,1 metra wysokości, jest wykonana z drewna polichromowanego. Powstała na zamówienie Bractwa Malborskiego za czasów panowania Zygmunta I Starego. Została w 1540 roku przez gdańszczan przekazana jako dar dla Rzeczypospolitej. Był to symbol wdzięczności za uwolnienie spod krzyżackiej władzy.

- Figura króla ukazuje twarz zafrasowanego mężczyzny z dekoracyjnie fryzowaną długą brodą i wzrokiem skierowanym w dal, co nadaje jej melancholijny wygląd. Zamówienie rzeźby przez Bractwo Malborskie, zawiązane przez kombatantów wojny trzynastoletniej, i umiejscowienie jej w centrum jako patrona Ławy jest silnie powiązane z oblężeniem zamku malborskiego w 1460 roku – mówi Krzysztof Jachimowicz z Muzeum Gdańska.

Oryginał można obejrzeć w Dworze Artusa jedynie do lata 2023 roku. Figura od wakacji będzie częścią czasowej wystawy na Zamku Królewskim w Krakowie. Zastąpi ją przygotowywana replika, która następnie zostanie przeniesiona w 2024 roku do Twierdzy Wisłoujście, jako eksponat tamtejszej wystawy stałej.  

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama