reklama

Pół wieku temu w Gdańsku padło słynne pytanie: "Pomożecie?"

Opublikowano:
Autor:

Pół wieku temu w Gdańsku padło słynne pytanie: "Pomożecie?" - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Historia Dziś mija 50 rocznica wizyta w Stoczni Gdańskiej Edwarda Gierka podczas której padło słynne pytanie "No to jak towarzysze, pomożecie?".
reklama

Dokładnie pół wieku temu, 25 stycznia 1971 roku rano zastrajkowali pracownicy Stoczni Gdańskiej im. Lenina. Przyczyną strajku był brak odpowiedzi na postulaty zgłoszone kilka dni wcześniej, w których stoczniowcy domagali się między innymi, aby władze związków zawodowych składały się z ludzi bezpartyjnych, zwolnienia aresztowanych robotników, przyznania rent rodzinom zabitych podczas wydarzeń grudniowych i podania do publicznej wiadomości nazwisk osób odpowiedzialnych za wydarzenia z Grudnia 1970.

Tego samego dnia do stoczniowców przyjechali Edward Gierek (I sekretarz KC PZPR) oraz Piotr Jaroszewicz (Prezes Rady Ministrów PRL). Podczas trwającego 8 godzin spotkania ze strony Gierka padło pytanie: "No więc jak - pomożecie?". Propaganda PRL w latach 70. utrwaliła mit, że stoczniowcy mieli odpowiedzieć "Pomożemy". Zachowane, oryginalne nagranie z tego spotkania nie zawiera jednak takiej odpowiedzi strajkujących.

- Gierek rzeczywiście zapytał "No to jak, towarzysze, pomożecie?" i w tym momencie odezwały się raczej niemrawe brawa, ale żadnego okrzyku nie było. Stworzyła go dopiero propaganda gierkowska, jako jedną z legend lat 70, może nawet najbardziej nośną, natomiast prawda jest inna. Na sali było wtedy kilkaset osób, relacje wielu z nich są znane i nie pozostawiają wątpliwości: nie było żadnego "Pomożemy!", ani gromkiego, ani cichego. Ten okrzyk to tylko mit - mówi prof. Antoni Dudek politolog i historyk, w rozmowie z Nową Trybuną Opolską.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama