reklama

Na plażę w Brzeźnie prywatnym tramwajem konnym

Opublikowano:
Autor:

Na plażę w Brzeźnie prywatnym tramwajem konnym - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Historia Wczoraj jeden z tramwajów Pesa JazzDuo zyskał nowego patrona. Został nim przedsiębiorca Hermann Kulling. Jest to ważna postać dla tego rodzaju środka transportu. Mało kto wie, że był on właścicielem prywatnej linii tramwajowej.
reklama

Gdański przedsiębiorca i miejski radny Hermann Kulling w 1889 roku nabył w Brzeźnie kąpielisko wraz z domem kuracyjnym oraz 36-hektarowym terenem, w skład którego wchodził między innymi park kuracyjny. To właśnie wtedy zaczęła się jego przygoda z transportem szynowym. Od razu po zakupie wspomnianych działek, zajął się zapewnieniem dogodnego i nowoczesnego dojazdu do swojego kurortu. Wystarczyło mu 5 miesięcy, by wybudować od podstaw tor o długości 1040 metrów. Już 7 lipca 1889 roku na torze rozpoczęła funkcjonowanie jego prywatna linia tramwaju konnego, łącząca dworzej kolejowy Brzeźno z kurortem. 

Tramwaje poruszały się po torze o prześwicie 600 mm. Dla porównania dziś tramwaje jeżdżą po torze o szerokości 1435 mm. Wagony kursujące po tej trasie wyprodukował gdański rzemieślnik Julius Hybbeneth. Oferowały one pasażerom 12 miejsc siedzących oraz 12 stojących. Przejazd z dworca kolejowego do kurortu kosztował 5 feningów. Linia ta niestety nie przetrwała długo. Upadła po zaledwie dwóch latach eksploatacji, a następnie została rozebrana. Tramwaj kilka lat później jednak ponownie połączył stację kolejową Brzeźno z kurortem. 9 lipca 1900 roku przedsiębiorstwo Danziger Elektrische Straßenbahn AG (Gdańskie Tramwaje Elektryczne SA) uruchomiło linię tramwaju elektrycznego Nowy Port - Brzeźno. 

Sam Hermann Kulling był właścicielem brzeźnieńskiego kurortu do 1899 roku. W tym okresie kurort rozkwitł. Oprócz wspomnianej linii tramwajowej, odbudował po pożarze Dom Zdrojowy, którego remont jest aktualnie coraz bliżej zakończenia. W 1891 roku Brzeźno odwiedziło 39 tysięcy gości. Stałych mieszkańców było wówczas około 600. Kuracjusze, oprócz kąpieliska, mieli do dyspozycji tereny rekreacyjne z altanami, muszlami koncertowymi, kortami tenisowymi, a także boiskami do gry w krykieta. Sam właściciel kurortu mieszkał w Brzeźnie w willi, która dziś stoi przy ulicy Sterniczej 2.  W 1899 roku Hermann Kulling sprzedał kurort Towarzystwu Akcyjnemu „Höcherl”. W latach 1915-1919 był gdańskim radnym. od 1917 roku był właścicielem jednej z gdańskich cegielni. Zmarł w 1922 roku i został pochowany na cmentarzu Bożego Ciała u stóp Góry Gradowej. Dziś w tym miejscu znajduje się tam Cmentarz Nieistniejących Cmentarzy.
 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama