reklama

Mija 19 lat od wielkiego pożaru zbiornika w Rafinerii Gdańskiej [WIDEO]

Opublikowano:
Autor:

Mija 19 lat od wielkiego pożaru zbiornika w Rafinerii Gdańskiej [WIDEO] - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Historia Dokładnie 19 lat temu, 3 maja 2003 roku, o godzinie 14:47 w Rafinerii Gdańskiej wybuchł pożar zbiornika z prawie 20 tysiącami metrów sześciennych etyliny. Pożar gasili strażacy z całej północnej Polski.
reklama

3 maja 2003 roku zbiornik o pojemności 20 tysięcy metrów sześciennych był całkowicie wypełniony. Był bowiem przygotowany do transportu benzyny rurociągiem do tankowca stojącego przy nabrzeżu w Naftoporcie. Benzyna miała być eksportowana do Rotterdamu w ramach kontraktu z firmą Vitol.

Przed rozpoczęciem transportu benzyna musiała zostać zbadana przez zewnętrzną firmę. Miała ona potwierdzić, że parametry wytworzonej benzyny są zgodne z kontraktem. Trzech pracowników z firmy badającej jakość paliwa weszło na zbiornik. W tym momencie doszło do wybuchu. 

Minutę po wybuchu zbiornika, na miejsce zdarzenia jechało już pięć zastępów z Zakładowej Straży Pożarnej Rafinerii Gdańskiej. Równolegle zakładowi straży zwrócili się o pomoc do Miejskiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Gdańsku o przysłanie dodatkowych zastępów Państwowej Straży Pożarnej. 

O godzinie 15:05 na miejscu pojawił się oficer operacyjny asp. sztab. Zbigniew Oczoś, który przejął dowodzenie. Przekazał też do centrali strażaków dramatyczny raport:

„…na zbiorniku w czasie wybuchu były trzy osoby (…)prawdopodobnie wszystkie zginęły. Przysyłaj wszystkie samochody jakie możesz mi dać i jeszcze więcej”.

Setki strażaków w akcji

Na teren rafinerii zostali wysłani strażacy z całego miasta oraz z Lotniskowej Straży Pożarnej. Aby ugasić potężny pożar i nie dopuścić do pożaru w drugim, pobliskim zbiorniku, wezwano strażaków z całej północnej Polski. W akcji gaszenia pożaru brali udział zastępy straży pożarnej z województw: zachodniopomorskiego, kujawsko-pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, wielkopolskiego i mazowieckiego.

Po wielogodzinnych próbach chłodzenia palącego się zbiornika i obrony zagrożonych sąsiednich zbiorników, zadecydowano o zmianie strategii. Rozpoczęto akcję wypompowania benzyny przez pompę, która wyłącza się przy temperaturze 500 stopni Celsjusza.

O godzinie 1:07 przystąpiono do gaszenia pożaru tzw. "atakiem pionowym" pianą gaśniczą. W wyniku perfekcyjnie skoordynowanej akcji 50 jednostek straży pożarnej po godzinie udało się ugasić pożar. 

- Operacja polegała na tym, że w ciągu krótkiego czasu należało użyć tyle piany gaśniczej, aby stworzyć pewnego rodzaju kołdrę, która przykryłaby zbiornik i zdusiła ogień. Akcję rozpoczęliśmy kilka minut po pierwszej w nocy. Z każdą minutą do wewnątrz zbiornika trafiało 40 tys. litrów środka gaśniczego - tłumaczył Andrzej Rószkowski, zastępca pomorskiego komendanta wojewódzkiego PSP w rozmowie z Głosem Wybrzeża. 

Nad ugaszeniem pożaru pracowało łącznie ponad 400 strażaków, 132 samochody ratowniczo – gaśnicze i specjalne, siedem zestawów pompowych, 25 działek wodno-pianowych i statek pożarniczy.

Ogromne straty

Po ugaszeniu ognia do pracy przystąpili śledczy. W trakcie ponad rocznego postępowania prokuratorzy przesłuchali świadków, zlecili także wykonanie kilkunastu opinii, m.in. z zakresu pożarnictwa.

- Żaden z biegłych, którzy je sporządzali, nie stwierdził w sposób jednoznaczny i kategoryczny, jaka była przyczyna pożaru - powiedział po zakończeniu śledztwa prokurator Konrad Kornatowski. 

Pożar spowodował straty w wysokości prawie 9 milionów złotych. W wyniku pożaru śmierć poniosło 3 pracowników zewnętrznej firmy dokonującej poboru próbek do badań.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama