reklama

Konkurs na projekt pomnika Brunona Zawarry rozstrzygnięty

Opublikowano:
Autor:

Konkurs na projekt pomnika Brunona Zawarry rozstrzygnięty  - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Historia Rozstrzygnięto konkurs na koncepcję pomnika Brunona Zawarry. Jury musiało wybrać jedną z 11 nadesłanych prac.
reklama

Komisja, w skład której wchodzili m.in. przedstawiciele Stowarzyszenia „Ławeczka Brunona Zwarry”, Rady Miasta Gdańska oraz Akademii Sztuk Pięknych, wybrali zwycięską pracę spośród 11 zgłoszonych. 

- Oceniano elementy charakterystyczne dla samej postaci, ale także technikę wykonania i wartość artystyczną. Istotna była staranność rzeźbiarska, zaproponowane do realizacji materiały, czy zagospodarowanie przestrzeni wokół pomnika - mówi Magdalena Kiljan z Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni. 

Zwycięską okazała się ta wykonana przez Wiesława Kwaka - malarza, rysownika i rzeźbiarza, a do tego absolwenta Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Jego koncept przedstawia Brunona Zawarrę w nonszalanckiej, wyluzowanej pozie. Opiera się on o słupek okalający stojącą obok ławeczkę. Jego ubiór przypomina ten, który najczęściej nosił za życia: koszula, kaszkiet na głowie oraz kurtka przewieszona przez ramię. Za nim znajduje się duże drzewo i adres, pod którym mieszkał - Biskupia 33. W projekcie autor starał się zachować proporcje i rysy tak, aby były jak najbardziej zgodne z tym wyglądem pisarza za życia.

Drugie miejsce przyznano ex aequo przyznano pracom Jarosława Boguckiego oraz Studio Maciej Jagodziński z Torunia. Dodatkowo wyróżniono pracę Marzeny Gawrysiak i Pavko Krajka. Nagrodą za pierwsze miejsce było 30 tysięcy złotych, a za drugie - 15 tysięcy.

Brunon Zawarra był pisarzem, dokumentalistą i publicystą. Jest to też autor wielu książek historycznych o Gdańsku. Żył w latach 1919-2018. Działał w wielu organizacjach na terenie Wolnego Miasta Gdańsk, za co więziono go na terenie niemieckich obozów koncentracyjnych w Nowym Porcie, Stutthofie i Sachsenhausen. Przed 1945 rokiem mieszkał na Biskupiej Górce, dlatego to właśnie tam stanie jego pomnik. 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama