Kiosk z pamiątkami na Placu Solidarności w Gdańsku to integralny, historyczny, a także ideowy i kompozycyjno-przestrzenny element zagospodarowania Placu jako bezcennego miejsca pamięci, związanego z przełomowymi wydarzeniami w historii powojennej Polski i Europy - tak uzasadniono wpisanie kiosku na listę zabytków.
Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków wpisując obiekt na listę chronioną uznał, że jest on przykładem stosowanej w PRL stylistyki oraz standardów budowlanych i materiałowych w tamtym czasie. Jednak bardziej niż walory budowlane ważna okazała się lokalizacja kiosku - w bezpośrednim sąsiedztwie stoczniowej Bramy nr 2 w Gdańsku.
Kiosk razem fragmentami Placu Solidarności to kolejne obiekty związane z dziedzictwem Sierpnia 1980 roku, które objęte są ochroną konserwatorską. Od lat na liście zabytków można znaleźć Plac Solidarności wraz z pomnikiem, mur przy północnej pierzei placu, historyczną bramę nr 2 oraz portiernią znajdującą się tuż obok bramy.
Kiosk stojący tuż przy wejściu do Stoczni Gdańskiej ma też swoją historię. Najpierw znajdował się tam punkt "Totolotka". Od 1985 roku roku był miejscem Aleksandry Olszewskiej, która opiekowała się Pomnikiem Poległych Stoczniowców. W latach 90-tych w kiosku można było kupić lody, picie i bilety na tramwaj. Później stał się on sklepikiem z pamiątkami. Odwiedzający tereny stoczniowe mogli zakupić tam wszystko co związane jest z ruchem Solidarności.
Historię Aleksandry Olszewskiej oraz niepozornego kiosku ukazali filmowcy w zrealizowanym w 1999 roku dokumencie "Kiosk na placu Solidarności".
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.