reklama

Gdańsk dawniej i dziś - Danzinger Hof

Opublikowano:
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Historia Śródmieście Gdańska kojarzy nam się ze zabytkową architekturą. Pytanie jednak brzmi ile z niej zostało?
reklama

Hotel Danzinger Hof

W 1898 roku powstał najbardziej luksusowy hotel ówczesnego Gdańska - Danziger Hof (Gdański Dwór). Znajdował się w miejscu dawnych wałów obronnych zlokalizowanych nieopodal Bramy Wyżynnej przy ulicy Dominikswall. (Wały Dominikańskie, dzisiejsze Wały Jagiellońskie) Była ona swego rodzaju wizytówką dla przybywających do Gdańska turystów. Potężny gmach hotelu i Brama Wyżynna wraz z budynkiem Oddziału Banku Rzeszy (dzisiejszy budynek Narodowego Banku Polskiego) stanowiły swoistą bramę do centrum miasta.

Goście hotelu

Wśród najbardziej znanych gości hotelu Danziger Hof znaleźli się m.in.: ostatni następca tronu Rosji Aleksy Nikołajewicz Romanow, słynny polski malarz Wojciech Kossak, Ignacy Paderewski, król Albert von Sachsen, Królowa Prus i cesarzowa niemiecka Augusta Wiktoria, cesarz Wilhelm II, komisarz Rzeczypospolitej Polskiej Maciej Biesiadecki i  niemiecki admirał Wilhelm Canaris.

Ważne wydarzenia

  • W grudniu 1918 roku (w hotelu)  Ignacy Paderewski ogłosił powołanie Rzeczpospolitej Polskiej z sobą jako prezydentem i zapowiedział obsadzenie Gdańska przez armię generała Józefa Hallera.
  • W dniach 24–26 kwietnia 1930 w hotelu odbył się walny zjazd Towarzystwa Nauczycieli Szkół Średnich i Wyższych.
  • Od 18 do 22 sierpnia 1932 trwał zjazd zjednoczeniowy organizacji żydowskich – „Poalej Syjon – Prawicy” i Światowej Syjonistycznej Partii Pracy „Hitachduth”, jednym z gości wydarzenia był Dawid Ben Gurion (przyszły premier państwa Izrael).
  • W 1935 roku w hotelu wystąpił zespół operowy berlińskiego stowarzyszenia kulturalnego z „La serva padrona” Pergolesiego w reżyserii Emila Fischera.

Danziger Hof podczas II WŚ

Hotel Danziger Hof funkcjonował do wybuchu II wojny światowej ze względu na aresztowanie jego personelu. W wyniku działań wojennych na terenie Gdańska w marcu 1945 roku hotel uległ poważnym zniszczeniom. Ostatecznie zadecydowano o rozbiórce ruin budynku. W późniejszym okresie w miejscu po dawnym hotelu stworzono małe wesołe miasteczko. W 1961 roku zbudowano tutaj istniejący do dziś budynek, w którym pierwotnie znajdował się sklep meblowy. W 1972 budynek zaadaptowano na potrzeby biura PLL LOT.

Odbudować czy zostawić?

Wielu mieszkańców Gdańska uważa, że budynek LOTu powinien zostać wyburzony, a w jego miejscu należy wybudować nowocześniejszy budynek lub odbudować dawny hotel Danziger Hof. 

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama