reklama

Dawne schronisko Hitlerjugend w Gdańsku

Opublikowano:
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Historia Na terenie Biskupiej Górki w Gdańsku ostało się wiele zabytkowych domów czy fortów. Poza nimi na szczycie dzielnicy króluje budynek Laboratorium Kryminalistycznego Komendy Wojewódzkiej Policji. Kiedy powstał i czemu miał służyć?
reklama

Był rok 1938. Wolne Miasto Gdańsk zorganizowało konkurs architektoniczny na projekt schroniska młodzieżowego, który wygrał Hans Riechert. 26 lipca 1938 roku gauleiter Albert Forster uczestniczył w uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod budowę gmachu. Co ciekawe, Brunon Zwarra w jednym z tomów „Opowieści Gdańskiego Bówki” opisał, że wspomniany kamień został skradziony przez nazistów z posesji powstającej parafii Chrystusa Króla, gdzie ksiądz Franciszek Rogaczewski miał wykorzystać go pod budowę kościoła. Sam kamień był prezentem od jednego z okolicznych rolników.

Pod koniec marca 1939 roku odbyło się przyjęcie dla 400 robotników pracujących przy budowie obiektu z okazji zawieszenia wiechy. Wydarzeniu przewodził Wilhelm Huth, niemiecki urzędnik i poseł do Volkstagu. Zastąpił wówczas chorego Alberta Forstera.

reklama

Początki użytkowania i okres wojenny

Budynek został oddany do użytku na początku 1940 roku. Z powodu wojny wszystkie pracy się opóźniały i budynek wykończono dopiero w sierpniu 1940. Pierwszą osobą, która wpisała się na księgę gości był Reichsjugendführer (Dowódca Młodzieży Rzeszy) Artur Axmann.

W marcu 1945 roku w czasie walk o Gdańsk z wieży budynku kierowano ogniem niemieckich okrętów kotwiczących w Zatoce Gdańskiej. Po zajęciu budynku przez Armię Czerwoną z tarasu widokowego generał Paweł Batow dowodził 65. Armią II Frontu Białoruskiego.

Okres powojenny i czasy współczesne

W latach powojennych w budynku funkcjonował dom studencki, a w dniu 1 września 1951 r. obiekt został przejęty przez Ośrodek Szkolenia Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego. W roku 1957 swoją siedzibę znalazła tutaj Komenda Wojewódzka Milicji Obywatelskiej. Od 18 października 1957 w budynku funkcjonowało Wojewódzkie Laboratorium Kryminalistyczne w Komendzie Wojewódzkiej MO, które początkowo zajmowało tylko lewe skrzydło budynku. Od 1990 roku gospodarzem całego obiektu jest Policja.

reklama

Architektura

Budynek był inspirowany gotycką architekturą zamków krzyżackich. Dwupiętrowy gmach składał się z trzech skrzydeł. Powierzchnia zabudowy wynosiła 3000 m². Schronisko mogło pomieścić jednocześnie 500 gości, co czyniło je największym tego typu obiektem w Niemczech. Do budowy użyto półtora miliona cegieł. Co ciekawe, wejście na teren kompleksu prowadziło przez zamykaną kutą kratą główną bramę, znajdującą się u podnóża wieży.

Ciekawostki

  • 26 lipca 1940 uruchomiono carillon na wieży budynku.
  • 6 maja 1941 roku w schronisku wizytował Adolf Hitler.

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama