reklama

Zapomniany dworzec Gdańsk Oliwa. Co dalej z jego remontem?

Opublikowano:
Autor:

Zapomniany dworzec Gdańsk Oliwa. Co dalej z jego remontem? - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

InwestycjePrzyszłość dworca Gdańsk Oliwa jest spowita mgłą w kontekście jego przebudowy. PKP zapewnia, że remont jest planowany, ale ostatnie konkrety w tej sprawie pojawiły się kilka lat temu.
reklama

Po zakończonych remontach dworców Gdańsk Główny i Gdańsk Wrzeszcz, jedynie Gdańsk Oliwa pozostaje bez renowacji z trzech stacji w mieście obsługujących pociągi dalekobieżne. PKP zapewnia, że przebudowa jest w planach, jednak ten status jest niezmienny od kilku lat, a konkretów jak nie było, tak nie ma. 

Dworzec w Oliwie to zabytkowy obiekt, zbudowany jeszcze w XIX wieku, w ramach przygotowania linii kolejowej Gdańsk – Berlin. Bardzo podobny obiekt funkcjonował przed II Wojną Światową we Wrzeszczu, a niemal identyczny budynek do dziś stoi w niedalekim Wejherowie. Jednak tam dla odmiany remont się już rozpoczął pod koniec ubiegłego roku, a w Oliwie nadal cisza.

Ambitne plany sprzed lat

Przebudowa dworca utknęła na etapie prac projektowych i stoi w tym miejscu od 2019 roku. Wtedy PKP podpisało umowę z firmą TPF na remont dziesięciu dworców, w tym właśnie Gdańsk Oliwa, ale również zakończonego już Gdańsk Wrzeszcz. Jak informowała Aleksandra Rudzińska-Rdzanek z zespołu prasowego PKP, plany sprzed 5 lat obejmowały kompleksową renowację budynku oraz przestrzeni wokół. Koszt wszelkich prac miał zamknąć się w kwocie 346 tysięcy złotych brutto. Wstępnie remont miał zakończyć się w 2021 roku.

reklama

- W zakres prac projektowych planowana jest: wymiana stolarki zewnętrznej i wewnętrznej (m.in. okien i drzwi), naprawa wymiana izolacji przeciwwodnych, przeciwwilgociowych, wykonanie izolacji termicznej budynku, wymiana pokrycia dachowego oraz obróbek blacharskich itp., wyburzenie i wykonanie nowych ścian działowych oraz otworów w elementach konstrukcyjnych, modernizacja i zabezpieczenie elewacji, reorganizacja układu funkcjonalno-użytkowego wraz z adaptacją powierzchni do nowych funkcji, w tym holu dworcowego i poczekalni, toalet ogólnodostępnych, pomieszczenia kas biletowych, pomieszczeń technicznych - podawała dla portalu Transport Publiczny.

Czemu projekt nie doszedł do skutku? Na drodze kolejarzy stanął konserwator zabytków, który wdrożył procedurę wpisu dworca do rejestru zabytków, a według przepisów prawa wszelkie prace muszą zostać na jej czas wstrzymane. Nie mamy jednak informacji, czy ten proces został zakończony.

reklama

[news:1500514]

Co dalej z dworcem?

PKP o Oliwie nie zapomniało i jak informuje nas rzecznik spółki Bartłomiej Sarna, dworzec jest ujęty w planach inwestycyjnych oraz będzie realizowany w ramach Programu Inwestycji Dworcowych. Nie otrzymaliśmy jednak żadnych konkretów odnośnie nowego projektu ani potencjalnych dat podjęcia prac.

Rzeczywiście, na stronie przewoźnika dworzec w Oliwie pojawia się, jako objęty programem modernizacji, jednak według niej, inwestycja powinna zakończyć się w ubiegłym roku. Stacja nie pojawia się też na liście 150 projektów, które PKP ma zamiar wykonać do 2030 w ramach wspominanego Programu Inwestycji Dworcowych. Co ciekawe, uwzględniona jest tam inna gdańska stacja - Gdańsk Osowa.

reklama

Plac przy dworcu po zmroku (fot. Puls Gdańska)

Mieszkańcy Oliwy muszą zatem uzbroić się w cierpliwość. Tyczy się to również obszarów wokół dworca, które wymagają renowacji. Stan chodników na placu przed budynkiem pozostawia wiele do życzenia. Problem stanowią także tamtejsze latarnie, które świecą niewystarczająco. PKP nie planuje jednak zająć się tym wcześniej niż przy remoncie budynku Gdańsk Oliwa.

Tunel nadal straszy

Budynek budynkiem, a co dalej ze straszącym tunelem? Przypomnijmy, że przez lata był on wyłożony zabytkowymi, XiX-wiecznymi kafelkami. Jednak prawie dwa lata temu Zakład Linii Kolejowych w Gdyni postanowił historyczne kafle skuć. Prace w połowie przerwał konserwator zabytków. W efekcie tunel straszy do połowy skutymi kaflami i od momentu zajścia nic się nie zmieniło.

reklama

Skute ściany tunelu przy dworcu nadal straszą (fot. Puls Gdańska)

Tutaj ponowie jakiekolwiek prace zatrzymały się na wspomnianym konserwatorze, który w 2022 roku wszczął postępowanie administracyjne w celu wpisania zespołu dworca do rejestru zabytków i do momentu zakończenia procedury, nikt nic zrobić nie może. 

Ostatnie prace remontowe w Oliwie odbyły się w latach 2011-2014. Jednak była to bardziej estetyzacja budynku, ponieważ obejmowała głównie odnowienie elewacji oraz pomieszczeń poczekalni dworcowej.

[news:1346619]

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama