reklama

Spalarnia odpadów przygotowuje się do rozruchu. Możliwe huki, świsty i rdzawy dym

Opublikowano:
Autor:

Spalarnia odpadów przygotowuje się do rozruchu. Możliwe huki, świsty i rdzawy dym - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

InwestycjePort Czystej Energii wchodzi w kolejny etap przygotowań do pełnego funkcjonowania. Od poniedziałku rurociągi będą czyszczone za pomocą pary wodnej, co może powodować słyszalne huki i świsty oraz widoczny z komina rdzawy dym.
reklama

Port Czystej Energii, czyli nowoczesna spalarnia odpadów powstająca w Gdańsku przygotowuje się do rozruchów. W poniedziałek, 18 grudnia rozpocznie się proces dmuchania parowego i potrwa on 2-3 tygodnie. Jest to niezbędne w przygotowaniu budynku do pełnej eksplotacji i ma na celu oczyścić rurociągi między kotłem parowym a turbiną.

- Po wysuszeniu wymurówki i alkalicznym gotowaniu kotła, które przeprowadziliśmy w listopadzie, nastąpi kolejny planowany etap prac. Niezbędne jest przedmuchanie rurociągu, prowadzącego docelowo do turbiny, własną parą z kotła. Proces ten ma duże znaczenie dla późniejszej bezawaryjnej pracy turbiny. Prawidłowe wykonanie tej operacji umożliwi przejście w fazę rozruchu elektrociepłowni. – mówi Sławomir Kiszkurno, prezes Portu Czystej Energii.

reklama

Do przedmuchiwania wykorzystana będzie para wodna. Podczas dmuchania z powierzchni rur zostaną usunięte wszelkie zanieczyszczenia, m.in. rdza. Przez to na początku z komina będzie wydobywał się rdzawy dym, a potem przeinaczy się w czystą parę wodną.

Świsty i huki

W trakcie procesu mogą być słyszane różne odgłosy z komina, m.in. świsty i huki. Przedstawiciele spalarni uspokajają, twierdząc, że mieszkańcy okolicznych osiedli nie muszą się martwić, ponieważ jest to standardowe i niezagrażające nikomu zjawisko. Dla ograniczenia hałasu na końcu rurociągu został zamontowany tłumik.

- Ten etap prac to znak dla wszystkich, że zbliżamy się do gorących rozruchów instalacji. Proces jej przygotowania do pełnej funkcjonalności przebiegać będzie wieloetapowo. Po etapie testów pojedynczych urządzeń, nadchodzi czas na rozruch całej instalacji. Najpierw będzie to proces prowadzony jeszcze bez odpadów, a następnie w I kw. przyszłego roku już z odpadami. Kolejną ważną fazą będą testy związane ze współpracą Portu Czystej Energii z sieciami energetycznymi - miejską siecią ciepłowniczą i krajowym systemem elektroenergetycznym - stwierdził Piotr Grzelak, wiceprezydent Gdańska.

reklama

Budowa Portu Czystej Energii rozpoczęła się w 2020 roku i kosztowała około 661 milionów złotych. Jest to jedna z najnowocześniejszych tego typu instalacji w Europie. Rocznie ma przekształcić 160 tys. ton odpadów komunalnych stanowiących pozostałości po procesie segregacji w energię elektryczną i ciepło. Na I kwartał 2024 roku zaplanowane są prace testowe i oddane budynku do pełnego użytkowania.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama