reklama

Ratusz Oruński odnowiony. Będzie centrum życia dzielnicy [ZDJĘCIA]

Opublikowano:
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Inwestycje Budynek Ratusza Oruńskiego przy ulicy Gościnnej 1 przeszedł generalny remont. Zabytkowy budynek zyskał nowe zastosowanie.
reklama

Ratusz Oruński od 2010 roku stał pusty. Dzięki Programowi Rewitalizacji dzielnic Gdańska przywrócono mu dawny blask. Wyremontowany obiekt ma być przestrzenią do działań społecznych oraz miejscem integrującym mieszkańców dzielnicy. 

Aż dwa piętra odnowionego Ratusza zajmuje filia Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku. Biblioteka czynna będzie w tygodniu do godziny 19.00, w soboty do 15.00. W budynku znalazło się miejsce także dla Gdańskiej Fundacji Innowacji Społecznej, wspierającej gdańszczan, szczególnie tych najmłodszych. W odnowionym ratuszu organizować będą warsztaty i spotkania terapeutyczne. Budynek jest także nową siedzibą Rady Dzielnicy Orunia - Święty Wojciech - Lipce.

Ratusz na Oruni powstał w 1867 roku. Aż do końca II wojny światowej działał tu lokalny magistrat, ośrodek pomocy bezrobotnym, urząd ds. młodzieży, urząd stanu cywilnego, policja kryminalna, a nawet Luftschutz Reviergruppe 6 – oddział organizacji odpowiedzialnej za obronę przeciwlotniczą. Po wojnie funkcjonował tu posterunek milicji, a potem policji. Przez ostatnie 12 lat budynek stał pusty. 

Ratusz pod swoją opieką przez lata miały greckie boginie Demeter i Temida. To one spoglądają z elewacji na każdego, kto przekracza próg. Demeter, bogini urodzaju, zbóż i rolnictwa, w jednej ręce trzyma sierp i bukiet kłosów zboża, a w drugiej księgę. To znak, że Orunia przed laty żyła z roli. Postać Temidy, bogini sprawiedliwości, z nieodłączną wagą i mieczem podkreśla, jak ważne rzeczy działy się niegdyś w budynku ratusza. Choć na elewacji, obok wspomnianych płaskorzeźb, znaleźć można i elementy secesyjne – ozdoby z liści kasztanowca, winnej latorośli i kiści winogron – bryła jest neogotycka. Do średniowiecza nawiązuje czerwona cegła, wieńczące szczyt fasady wieżyczki-sterczyny i pionowe elementy dekoracyjne, pięknie podkreślające strzelistość budowli.

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama