Jak poinformowała prezydent Dulkiewicz, urzędnicy chcą poprawić komfort pieszych w centrum. W tym celu na wysokości Central Hotelu powstanie naziemne przejście przez Podwale Grodzkie, jako alternatywa dla tunelu przy dworcu kolejowym. Przejście będzie w takiej lokalizacji, ponieważ gdyby zbudować je naprzeciwko dworca, przechodziłoby przez środek przystanku tramwajowego. Przechodzenie pomiędzy hamującymi i ruszającymi tramwajami byłoby niebezpieczne, dlatego przejście będzie przesunięte względem dworca.
- Ogłosiliśmy postępowanie i szukamy wykonawcy, który nieopodal dworca Gdańsk Główny wykona przejścia naziemne, gdzie zarówno osoby o utrudnionym poruszaniu się osoby z wózkami, ale także Ci, który bardzo szybko chcą się przemieścić na drugą stronę ulicy, będą mogli to zrobić bez schodzenia do tunelu – powiedziała prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.
Inwestycja zakłada budowę naziemnego przejścia dla pieszych z sygnalizacją świetlną włączoną do systemu Tristar, a także budowę zatok kiss&ride dla osób podwożących bliskich i znajomych w okolice dworca. Dodatkowym elementem inwestycji będzie wydłużenie peronów tramwajowych przystanku Dworzec Główny aż do planowanego przejścia. Tym samym na przystanku będą mogły się zatrzymać w jednym kierunku trzy tramwaje jednocześnie.
Samochodem po Gdańsku jeździmy szybko?
Władze Gdańska uważają, że kolejne przejście nie spowolni ruchu samochodów. Powołują się przy tym na raport Oponeo, według którego średnia prędkość poruszania się samochodem po Gdańsku jest jedną z najwyższych w porównaniu do innych największych polskich miast. Według Oponeo średnia prędkość samochodów w centrum Gdańska wynosi 32 km/h. Tak samo szybko jeżdżą samochody w Toruniu, a szybciej jeżdżą w Katowicach i Lublinie (34 km/h).Urzędnicy nie pochwalili się jednak statystykami średniej prędkości transportu publicznego w centrum. Tymczasem w przypadku tramwajów statystyka jest dołująca. Średnia prędkość tramwajów w całym mieście wynosi poniżej 18 km/h, a i tak jest zawyżona przez odcinki poza centrum, np. na Chełm, na Stogi, na Marynarki Polskiej oraz na Zaspie i Przymorzu. 550-metrowy odcinek z Dworca Głównego do Bramy Wyżynnej tramwaje już teraz pokonują rozkładowo w 3 minuty, ze średnią prędkością zaledwie 11 km/h, a i tak często na tym odcinku łapią opóźnienia.
Faktem jest, że przy Central Hotelu już teraz są światła, jednak faza zezwalająca na przejście pieszych przez jezdnię będzie dłuższa niż dzisiejsza faza zezwalająca na wyjazd z nowego Podwala Grodzkiego na „stare” Podwale lub Wały Jagiellońskie. Tramwaje dzięki przejściu na pewno nie przyspieszą, a co najwyżej jeszcze bardziej zwolnią. Inwestycje związane z przyspieszaniem tramwajów w Gdańsku nie idą tak szybko, jak budowa kolejnych przejść dla pieszych. Można odnieść wrażenie, że od dłuższego czasu inwestycji w przyspieszanie tramwajów nie ma wcale.
Przejście ożywi okoliczne ulice?
Miejscy decydenci w nowym przejściu dla pieszych widzą szansę dla ulic Garncarskiej i Elżbietańskiej. Zdaniem gdańskich urzędników, po otwarciu przejścia dla pieszych, ruch na tych ulicach ulegnie radykalnemu zwiększeniu, co może pozytywnie wpłynąć na przykład na rozwój istniejącej w tej okolicy gastronomii.Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska zakłada, że prace zakończą się jeszcze w 2023 roku.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.