Pierwsza dostawa ropy przez gdański terminal naftowy na teren Niemiec trafiła do położonej przy granicy z Polską rafinerii Schwedt, obsługującej znaczną część północno-wschodniej części Niemiec. Jak poinformowała między innymi gazeta Berliner Zeitung. Ropę, która pochodzi z europejskich złóż, zamówił koncern Shell. Warto podkreślić, że dotychczas w Schwedt była przetwarzana tylko ropa rosyjska. Z powodu nałożenia embarga na dostawy z Rosji, rafineria musiała znaleźć alternatywne źródło dostaw. Od 1 stycznia przyszłego roku rosyjska ropa nie dotrze już do naszych zachodnich sąsiadów.
Obecnie nie wiadomo, ile ropy dostarczanej jest z Gdańska do Niemiec. Niemieckie Ministerstwo Gospodarki zasłania się w tej sprawie tajemnicą handlową.
- Co tak naprawdę oznacza ta pierwsza dostawa ropy przez Gdańsk, dopiero się okaże. Naftoport w Gdańsku może - według operatora PERN - rozładowywać znacznie większe tankowce niż w Rostocku, do pojemności 200 tys. ton. Wąskim gardłem jest natomiast rurociąg doprowadzający ropę z portu do rurociągu "Przyjaźń". Składa się on tylko z jednej rury i musi, jeśli Polska również przestanie kupować rosyjską ropę, zaopatrywać zarówno rafinerię Orlen w Płocku, jak i rafinerię Total w Leunie -donosi Maerkische Oderzeitung.
Według niemieckiego dziennika dostawy z Gdańska mogą okazać się niewystarczające, by zaspokoić potrzeby rafinerii w Schwedt. Wspomniana przepustowość rurociągu „Przyjaźń” nie pozwala na zwiększanie dostaw do pożądanego poziomu.
Jak informuje portal bizesalert.pl, przesył ropy był jednorazowym testem.
– PERN obsłużył testowo, jednorazowy (spotowy) ładunek z morza dla jednego ze swoich klientów. Celem przyjętego i częściowo przetransportowanego do klienta ładunku było potwierdzenie wszystkich wyzwań, szczególnie po stronie naszych partnerów – komentuje biuro prasowe PERN dla Biznes Alertu.
Rafineria w Schwedt do niedawna była własnością rosyjskiego Rosnieftu. We wrześniu tego roku rząd Niemiec wprowadził tymczasowy zarząd powierniczy i przejął kontrolę nad rafinerią. Rosyjska spółka nadal jednak jest jej większościowym udziałowcem.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.