ORLEN połączył dwie spółki: ORLEN OIL i LOTOS Oil. Integracja ma na celu nie tylko umocnić pozycję lidera polskiego rynku środków smarnych, ale również umożliwić ekspansję międzynarodową. Jednym ze sposobów na to ma być rozpoczęcie produkcji zaawansowanych olejów gotowych.
- Konsolidacja ORLEN OIL z LOTOS Oil zwiększy efektywność operacyjną oraz potencjał rozwojowy koncernu na rynku środków smarnych. W ten sposób budujemy silny krajowy podmiot zdolny konkurować nie tylko w kraju, ale również za granicą. Synergie uzyskane dzięki integracji aktywów pozwolą zwiększyć poziom inwestycji i lepiej wykorzystać już posiadane aktywa, tym samym wzmacniając łańcuch wartości całej Grupy ORLEN - mówi Daniel Obajtek, Prezes Zarządu ORLEN.
Do integracji doszło poprzez przeniesienie całego majątku LOTOS Oil na ORLEN OIL. Na ten moment ORLEN OIL dysponuje 4 zakładami produkcyjnymi: w Trzebini i Jedliczach, a także przejętymi od LOTOS Oil zakładami w Czechowicach-Dziedzicach i Gdańsku. To właśnie Gdańsk został siedzibą skonsolidowanej spółki.
HBO przyszłością ORLENU?
Obecnie prowadzone są prace nad przygotowaniem nowej i zintegrowanej oferty produktów ORLEN OIL. Spółka zakłada, że w najbliższej przyszłości jej mocnym punktem będą oleje bazowe grupy II, które będą produkowane w Hydrokrakingowym Bloku Olejowym (HBO) w Gdańsku.Wprowadzenie tej kategorii produktów na rynku polskim i zagranicznym ma spowodować znaczny wzrost konkurencyjności koncernu. Dodatkowo dzięki temu powinny pojawić się nowe możliwości produkcji przez ORLEN OIL zaawansowanych olejów gotowych dla branż: morskiej, przemysłowej i motoryzacyjnej. HBO ma wytwarzać rocznie ponad 400 tysięcy ton olejów bazowych grupy II oraz kilkadziesiąt tysięcy ton półproduktów paliwowych. Projekt ten zostanie oddany do użytku w 2025 roku i jego wartość ma wtedy wynosić około 1,4 miliarda złotych.
Pokłosie integracji z zeszłego roku
Połączenie LOTOS Oil i ORLEN OIL to kolejny wynik ubiegłorocznego przejęcia przez ORLEN Grupy LOTOS i PGNiG. Do tej pory zintegrowano miedzy innymi: PGNiG Upstream Norway i LOTOS Exploration & Production Norge, prowadzące działalność wydobywczą na Norweskim Szelfie Kontynentalnym, oraz spółki LOTOS Kolej i ORLEN KolTrans.Szacuje się, że wartość synergii wynikających z budowy koncernu multienergetycznego na bazie ORLEN, Grupy LOTOS i PGNiG wyniesie 20 miliardów złotych do 2032 roku.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.