reklama

Czesi chcą dostępu do Gdańska. Czy połączy nas gazociąg?

Opublikowano:
Autor:

Czesi chcą dostępu do Gdańska. Czy połączy nas gazociąg? - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Biznes W czwartek (20 lipca) odbyły się rozmowy między rządem polskim i czeskim dotyczące budowy nowego terminala gazowego, który miałby się do 2026 roku powstać w Gdańsku.
reklama

Ostatnio szefowa resortu klimatu i środowiska Anna Moskwa zapytana w w Programie III Polskiego Radia o relacje między Polską a Czechami odpowiedziała, że jest teraz dla nich bardzo dobry czas.

- Po okresie turbulencji i Turowa za czasów poprzedniego rządu premiera Babisa, rząd premiera Fiali to jest zupełnie inna jakość i zupełnie inna rozmowa - zrozumienie większości tematów, ale też konkretne projekty - skomentowała Anna Moskwa. 

Wskazała również, że nie tylko połączenie połączenie gazowe Polska-Czechy już istnieje - w planach jest kolejne.

Nowe połączenie gazowe Polska-Czechy - rozmowy trwają

- Rozmawiamy o kolejnym połączeniu, o poszerzeniu tego połączenia, tak, aby móc zwiększyć przepustowość, a tym samym udostępnić też FSRU, czyli pływający terminal - dodaje minister klimatu i środowiska. 

Wstępnie taki terminal jest planowany właśnie u nas - w Gdańsku. 

- Czesi są zainteresowani dostępem do tego terminala, m.in., żeby się też uniezależnić od dostaw z kierunku niemieckiego. Im więcej połączeń, tym większa konkurencyjność, ale też większe bezpieczeństwo energetyczne - mówi Anna Moskwa.

Rozmowy w tej sprawie są na zaawansowanym etapie, wstępnie na przestrzeni kilku następnych tygodni umówiono rewizytę w Pradze, by omówić szczegółowo warunki finansowania. Minister przypomniała również, że w czwartek (20 lipca) miały miejsce konsultacje międzyrządowe.

- Głównym tematem naszych rozmów było bezpieczeństwo energetyczne regionu. Mamy z Czechami wspólne stanowisko w wielu obszarach. Liczymy na pogłębienie tej dobrej współpracy - podkreśla szefowa resortu klimatu i środowiska.

Projekt Stork II miałby być gotowy w 2026 roku

W trakcie konferencji prasowej po czwartkowym spotkaniu premier Czech powiedział, że zespoły obu państw pracują nad tym, żeby gazociąg Stork II został otwarty w terminie do roku 2026. Zgodnie z wcześniejszymi informacjami polskiego ministerstwa klimatu i środowiska projekt ten zakładał zbudowanie nowego połączenia gazowego między Czechami a Polską. Miałby to być gazociąg o przepustowości 5 miliardów metrów sześciennych gazu, który mógłby służyć do dostaw LNG przez Polskę do Czech.

Już wcześniej planowano podobny projekt, jednak został on anulowany w 2019 roku. Wiosną 2022 premier Fiala po spotkaniu z Mateuszem Morawieckim wyraził chęć powrotu do tematu budowy Stork II. Zaproponował również zacieśnienie współpracy z Polską, jeżeli chodzi o przepustowość terminali LNG, które Polska planuje zbudować. Zadeklarował również wolę nabycia części gazu w ramach tych nowych terminali.

W lutym bieżącego roku premier Czech odpowiedział w liście od premiera Morawieckiego, że jest gotowy do oceny ewentualnego udziału strony czeskiej w projekcie pływającego terminala LNG w Zatoce Gdańskiej. 

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama