O połączeniu przewoźników kolejowych Lotosu i Orlenu mówiło się już od wielu miesięcy. Teraz wykonano pierwsze kroki w tym kierunku. Prezesi kolejowych spółek pod koniec kwietnia podpisali plan ich połączenia. Jak informuje branżowy portal Rynek Kolejowy, spółka Orlen Koltrans ma zostać rozwiązana bez likwidacji, a jej majątek przejmie gdański Lotos Kolej. Połączenie spółek ma przynieść „optymalizację i uproszczenie struktury właścicielskiej”.
W przypadku obu koncernów naftowych to Orlen przejmuje majątek Lotosu. Jeśli chodzi o przewoźników kolejowych, sytuacja wygląda dokładnie odwrotnie, ponieważ to pochodzący z Gdańska przewoźnik Lotos Kolej ma większe doświadczenie i silniejszą pozycję na rynku przewozu ładunków drogą szynową.
W pierwszym kwartale tego roku Lotos Kolej był trzecim co do wielkości przewoźnikiem na polskich torach pod względem masy przewiezionych towarów z udziałem 5,31% w rynku. Większe udziały miało tylko PKP Cargo z wynikiem 33,93% i DB Cargo z wynikiem 15,44%. Orlen Koltrans zajął 7 miejsce z wynikiem 2,39% udziału w rynku pod względem masy przewiezionych towarów.
Pod względem wykonanej pracy przewozowej gdański przewoźnik wypadł jeszcze lepiej i zajął w pierwszym kwartale 2023 roku drugie miejsce z udziałem 8,73% rynku, ustępując miejsca jedynie PKP Cargo (37,02% udziału). Orlen Koltrans znalazł się na 5 miejscu z wynikiem 3,38%.
Podczas łączenia spółek kapitał zakładowy Lotosu Kolej wzrośnie z 2 mln zł do 3,17 mln zł. Majątek tej firmy według stanu na 1 marca 2023 roku wynosu 94 mln złotych, a spółki Orlen Koltrans 55 mln złotych (metodą dochodową). Stosowna uchwała dotycząca połączenia przewoźników ma zostać podjęta na Zgromadzeniu Wspólników w przeciągu miesiąca.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.