Ustawa o dystrybucji węgla przez samorządy już obowiązuje. Na jej podstawie gminy będą mogły kupować węgiel za maksymalnie 1,5 tys. zł za tonę, a sprzedawać go mieszkańcom za nie więcej niż 2 tys. zł za tonę. Węgiel w preferencyjnej cenie będą mogły kupić osoby uprawnione do dodatku węglowego.
W poniedziałek, 7 listopada rozpoczęła się sprzedaż na terenie Gdańska. Samorząd sam nie będzie prowadził sprzedaży, wykorzysta do tego lokalne składy tego surowca.
- Ministerstwo Aktywów Państwowych wskazało warunki składowania węgla, którym mogą sprostać tylko przedsiębiorstwa posiadające odpowiednie doświadczenie oraz zaplecze techniczne. Stąd nasza decyzja, aby cała operacja odbywała się za pośrednictwem wyspecjalizowanych podmiotów. W naszym mieście jest kilka firm zajmujących się tego typu działalnością. Do tej pory podpisaliśmy umowę z jedną z nich, ale wciąż trwają rozmowy i nie wykluczone, że będzie ich więcej – mówi Piotr Kryszewski, wiceprezydent Gdańska.
Wszyscy mieszkańcy, którzy spełniają kryteria i są zainteresowani zakupem węgla w preferencyjnych cenach, powinni złożyć wniosek w Gdańskim Centrum Świadczeń.
- W tym tygodniu podpiszemy jeszcze umowę z firmą PGE Paliwa, czyli przedsiębiorstwem, które będzie wprowadzało węgiel na terenie Gdańska. To będzie kluczowy moment, od którego jest uzależniony termin, kiedy pierwsze dostawy węgla trafią do mieszkańców Gdańska. Jeżeli chodzi o sam węgiel, to mamy do dyspozycji dwa rodzaje: frakcję orzech i frakcję groszek. Takie też możliwości wyboru będzie miał mieszkaniec składając wniosek do GCŚ. Sama realizacja wniosków będzie uzależniona od tempa wprowadzania umowy z PGE Paliwa. Myślę, że sama realizacja pierwszych dostaw to jest kwestia maksymalnie dwóch tygodni – dodaje Piotr Kryszewski.
Po rozpatrzeniu wniosku przez pracowników Gdańskiego Centrum Świadczeń, zamówienie zostanie przekazane do współpracujących z urzędnikami składów węglowych. Przedstawiciele tych przedsiębiorstw skontaktują się bezpośrednio z mieszkańcami, aby ustalić dogodny termin dostawy węgla.
- Warto podkreślić, że cena 2 tys. za tonę węgla zawiera koszt jednorazowego transportu ze składu węglowego do konkretnego gospodarstwa domowego. W przypadku, gdy mieszkaniec będzie chciał zrealizować swoje zamówienie w kilku mniejszych partiach – pierwszy transport będzie wliczony w opłatę za węgiel, za kolejne odbiorca będzie musiał zapłacić według stawek obowiązujących w składzie węglowym, który będzie tę dostawę realizował - mówi Jędrzej Sieliwończyk z Urzędu Miejskiego.
Węgiel po preferencyjnych cenach mogą kupić osoby, którym przyznano dodatek węglowy lub go nie otrzymały, ale spełniają warunki do jego otrzymania. Każde gospodarstwo domowe będzie mogło nabyć łącznie 3 tony węgla - połowę w tym roku, a kolejne 1,5 tony w 2023 roku.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.