Radni z Koalicji Obywatelskiej zaprezentowali projekt rezolucji skierowanej do Prezydent Gdańska w sprawie utworzenia na terenie miasta punktu profilaktyki intymnej. Punkt miałby być dostępny 24 godziny na dobę i zapewniać dostęp do lekarzy bez klauzuli sumienia.
- Żyjemy w trudnych czasach, kiedy kobiety umawiając się do lekarza ginekologa, nie mają pewności czy nie zastaną tam ostatecznie policjanta albo prokuratora. Żyjemy w czasach, kiedy lekarz ginekolog nie wie, czy nie będzie obiektem prowokacji, czy pewnego dnia nie sforsują mu drzwi antyterroryści. Żyjemy w czasach, w których każdy z nas może się zastanawiać czy dane dotyczące jego zdrowia nie zostaną upublicznione na portalu społecznościowym przez któregoś z polityków. Standardy ochrony zdrowia intymnego ulegają pogorszeniu w tym kraju - tłumaczy inicjatywę Mateusz Skarbek z Koalicji Obywatelskiej.
Miejski punkt profilaktyki intymnej miałby być dostępny dla wszystkich mieszkańców.
- Chcemy, aby był on dostępny dla wszystkich, niezależnie od płci, orientacji seksualnej ani jakichkolwiek przekonań. Chcemy, aby każdy mógł się tam czuć bezpiecznie - tłumaczy Skarbek.
O konieczności otwarcia takiego punktu przekonuje też Agnieszka Owczarczak. Podkreśla, że lekarze w takim miejscu nie powinni powoływać się na klauzurę sumienia.
- Gdańszczanki i Gdańszczanie muszą mieć zapewnione bezpieczne miejsce, w którym otrzymają poradę medyczną, w którym lekarz nie będzie zasłaniał się klauzulą sumienia i nie będzie wykorzystywał go do realizacji własnego światopoglądu. Muszą mieć w takim miejscu pewność, że wady płodu nie będą ukrywane, że dostaną poradę medyczną, zgodną z aktualnym stanem nauki, że sami będą mogli podejmować decyzje dotyczące ich zdrowia i życia. - mówi Agnieszka Owczarczak, radna Koalicji Obywatelskiej.
Podobne punkty istnieją już w innych polskich miastach – Warszawie, Krakowie i Poznaniu. Ten ostatni informuje, że pacjenci mogą uzyskać konsultacje lekarskie i poradnictwo w zakresie chorób zakaźnych przenoszonych drogą płciową, higieny intymnej oraz antykoncepcji (naturalnej, mechanicznej i farmakologicznej). Z finansowanej przez budżet Poznania poradni mogą również korzystać panowie. Placówka zapewnia konsultacje urologiczne i przeprowadza badania profilaktyczne na nowotwory prostaty PSA.
Wnioskiem radnych Koalicji Obywatelskiej na najbliższej sesji zajmie się Rada Miasta. Jeżeli radni zdecydują się ją przegłosować, trafi na biurko Aleksandry Dulkiewicz.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.