fbpx

W Gdańsku można wykonać tylko 140 testów na dobę. Pierwszeństwo dla medyków

Nawet kilka dni muszą czekać pacjenci z Gdańska, mających podejrzenia koronawirusa, na wyniki testów. Wszystko z powodu niskiej wydajności laboratoriów Sanepidu.

Obecnie tylko dwa gdańskie laboratoria przeprowadzające testy w kierunku obecności wirusa SARS-CoV-19. Stanowiska badawcze znajdują się w Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej i Uniwersyteckim Centrum Klinicznym. Oba laboratoria pracując 24 godziny na dobę mogą wykonać około 140 testów.

Tak mała liczba wykonywanych testów powoduje, że tworzą się kolejki. Pacjenci od których pobrano próbki muszą czekać nawet 4-5 dni na wyniki badania.

Zapisz się na newsletter Pulsu Gdańska!
W każdy piątek przyślemy Ci podsumowanie tygodnia
oraz ciekawy pomysł na weekend.

W przyszłym tygodniu mogą zostać uruchomione trzy kolejne laboratoria w szpitalach marszałkowskich. W szpitalach w Kościerzynie i Słupku przygotowywane są już pomieszczenia i szkolony jest personel. W wejherowskim szpitalu przygotowania są mniej zaawansowane.

Pomoc w przeprowadzaniu badań zaoferowało również prywatne laboratorium należące do kliniki INVICTA. Aby testy mogły ruszyć w tym miejscu wymagana jest zgoda Ministerstwa Zdrowia.

Najpierw personel medyczny

Lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni i diagności laboratoryjni, którzy mają objawy wskazujące na chorobę COVID-19 otrzymują priorytet w badaniu na obecność koronawirusa. Sanepid zmienił stosowne zarządzenia.

– Najważniejsza zmiana to wyjście naprzeciw oczekiwaniom środowiska medycznego i ich szczególna ochrona. W tej chwili jesteśmy w zaawansowanej fazie epidemii. Dochodzi do zakażeń poziomych. W ogromnej większości przypadków cały czas mamy kontrolę nad nimi, ale pojawiają się też przypadki, gdy nie jesteśmy w stanie ustalić źródła zakażenia” – wyjaśnia rzecznik prasowy Głównego Inspektora Sanitarnego Jan Bondar.

Jak dodaje Bandar, że personel medyczny ma kluczowe znaczenie w walce z epidemią i istotna teraz, jeszcze bardziej niż zwykle, jest wydolność systemu ochrony zdrowia.

Krzysztof Kalkowski, PAP

Zobacz również
1 komentarz
  1. Kaaaramba mówi

    Ciekawe ile testów dla wujka , cioci , kuzyna i kuzynki , brata , bratowej, szwagra i somsiadki z pod trójki.
    Jeden test w tą czy tamtą nie robi różnicy…….

Skomentuj artykuł

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Ta strona używa plików cookies oraz przetwarza niektóre Twoje dane. Akceptuj Zobacz więcej