reklama

Seniorki padły ofiarą fałszywego hydraulika i wodociągowca. Złodzieje poszukiwani [ZDJĘCIA]

Opublikowano:
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Kronika kryminalna Dwie seniorki z Gdańska utraciły pieniądze i biżuterię. Wszystko przez fałszywego hydraulika i pracownika wodociągów, którzy wykorzystali ufność starszych kobiet. Złodzieje są nadal poszukiwani.
reklama

We wtorek, 5 kwietnia, dwie seniorki z Oliwy i Stogów padły ofiarą złodziei podszywających się pod inne osoby. Pierwszą ofiarą kradzieży była 84-letnia mieszkanka Stogów, która wpuściła do swojego mieszkania mężczyznę podającego się za pracownika wodociągów. Fałszywy pracownik wszedł do środka pod pretekstem sprawdzenia rur po awarii. W trakcie wizyty mężczyzna poprosił właścicielkę mieszkania, by udała się do łazienki i puściła do wanny wodę. W tym czasie złodziej wpuścił do środka kolejną osobę, która ukradła seniorce oszczędności w kwocie prawie 15 tys. zł.

Drugi, podobny przypadek miał miejsce na drugim końcu Gdańska. Do 88-letniej mieszkanki Oliwy zapukał mężczyzna podający się za hydraulika. W tym przypadku także wykorzystany został ten sam motyw awarii instalacji wodnej. Identyczny był schemat działania złodzieja. Wykorzystując nieuwagę starszej pani, sprawca wpuścił do mieszkania którą osobę, która ukradła biżuterię oraz 7 tysięcy złotych.

Sprawców na razie nie złapano. W jednej ze spraw policjantom udało się zabezpieczyć monitoring, który zarejestrował wizerunek osób mogących mieć związek z kradzieżą. Policja apeluje do obywateli rozpoznających postacie ze zdjęć o kontakt pod nr. tel. 47 74114 22, numer alarmowy 112. Informacje można przesłać także na adres poczty [email protected]

Jak nie paść ofiarą oszusta?

Policjanci przypominają kilka podstawowych zasad pozwalających uchronić się przed oszustami. Przed otwarciem drzwi należy pamiętać, aby:

  • spojrzeć przez wizjer lub okno, by sprawdzić, kto do nas przyszedł,
  • jeśli nie znamy odwiedzającego – spytać o cel jego wizyty, zapiąć łańcuch zabezpieczający (jeśli zdecydujemy się na otwarcie drzwi) oraz poprosić o pokazanie dowodu tożsamości lub legitymacji służbowej, identyfikatora. Uczciwej osoby nie zrazi takie postępowanie powodowane ostrożnością,
  • w razie wątpliwości należy umówić się na inny termin, sprawdzając uprzednio w administracji osiedla lub innej odpowiedniej instytucji wiarygodność osoby pukającej do drzwi (jeśli osoba podaje się za przedstawiciela administracji lub innej odpowiedniej instytucji).
O zasadzie ograniczonego zaufania należy pamiętać nie tylko w przypadku pojawienia się przed drzwiami nieznanych „monterów" lub „hydraulików". Również, jeśli telefonuje do nas osoba podająca się za dawno niewidzianego członka rodziny, albo policjant, który przeprowadza rzekomą tajną operację i potrzebuje pomocy finansowej.

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama